Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Доктор Диагорас“ ще звучи в ефира на програма „Христо Ботев“

В година на големи литературни годишнини дойде време да бъде отбелязана и тази на полския писател и философ Станислав Лем. Роден преди точно 100 години, той ще остане в история като един от бащите на съвременната научна фантастка, но и като мислителите, които до голяма степен са оформили начина, по който мислим настоящето, бъдещото и отношението си с технологиите.

На 21 ноември 2021 г. от 16 часа на вълните на програма „Христо Ботев“ можете да чуете радиовариант на един от знаковите негови разкази – „Доктор Диагорас“. Произведението може да бъде определено като философска фантастика, без по някакъв начин от това да страдат неговият сюжет или увлекателност. И това няма как да бъде изненада, след като Станислав Лем постига най-голяма висота в творческата си кариера именно с произведение, което вплита научна фантастика и философски търсения – става дума за неговия прочут роман „Соларис“.

Често се правят паралели между двете произведения, които стигат до там, че определят „Доктор Диагорас“ като „Соларис“ в миниатюра. Безспорно подобни твърдения имат своето известно основание. И все пак разказът, който ще имате възможността да чуете в неделя, е напълно завършено и самостоятелно произведение, което ни отвежда точно там, където трябва да се намира добрата научна фантастика – на границата. На границата между плътта и машината, фантазията и науката, етиката и лудостта, а в последна сметка и на границата между човешкото и божественото.

Написаното преди повече от половин век произведение именно днес изненадва със своята актуалност и засяга изключително важният за нашето общество въпрос за автономността на мислещите машини, за тяхната свободна воля и за отношенията, в които ни се налага да влизаме с тях, особено в случаите, в които техните възможности многократно превъзхождат нашите.

Със своята атмосфера радиовариантът на „Доктор Диагорас“ в превод на Силвия Борисова остава верен на тази гранична атмосфера. Автор на музикалното оформление е Валя Бояджиева, а изпълнението е на актьора Станислав Кертиков. Записът е осъществен от екип „Драматургични форми“ на програма „Христо Ботев“ във Второ студио на БНР от звукорежисьора Гергана Драмалиева и звукоинженера Михаил Михайлов.

Проектът е осъществен съвместно с Полския културен институт в София като част от културната програма по случай 100-годишнината от рождение на Станислав Лем.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35