В месеца на будителите фондация „Шанс за децата и природата на България“ в Бургас обяви финалистите на Годишните си награди „Шанс за таланта“, част от проекта „Награди, стипендии и отличия“. 12 талантливи млади българи получиха финансови награди за постиженията си в национални и международни турнири, конкурси, състезания, олимпиади в областта на математиката и информационните технологии, литературата, музикалното, изобразителното и танцово изкуство и екологията.
Проектът „Награди, стипендии и отличия“ вече 11-а година има за цел да подпомогне обучението и изявите на талантливи деца и младежи в областта на точните и хуманитарни науки, изкуството и новите технологии.
„Щастливи сме, че отличихме 12 изключително даровити в сферите си деца и младежи от цялата страна, успехите и постиженията им заслужават специално внимание, защото освен на талант те се дължат и на много труд и усилия, положени през годините. С отпускането на индивидуални награди ние се стремим да подпомогнем развитието на младите таланти на България. Искаме да ги накараме да се гордеят с постиженията си и да откроим успеха им в дадена област. Целта ни е да стимулираме не само работата върху таланта, но и неговата изява.
От 2011 г. до момента по програмата „Награди, стипендии и отличия“ са отличени над 80 деца и младежи. Благодарение на нея българските таланти получават възможността да участват и да постигат високи успехи в европейски и световни първенства. Щастливи сме, че и тази година, въпреки трудното време, в което живеем, успяхме да осигурим допълнителни индивидуални парични награди за отлично представяне на републикански или международни олимпиади, конкурси и състезания за още 8 изключителни таланта. Поздравяваме не само в Бургас класиралите се финалисти, но и всички кандидати, които се обърнаха към нас и споделиха успехите си. Продължавайте да се трудите все така усърдно, убедени сме, че усилията ви ще бъдат възнаградени!“, коментира Лилиана Славова, председател на фондация „Шанс за децата и природата на България“.
Тя разказа и за кампанията „Шанс за таланта на Бургас“, в която участваха 60 ученици от различни средни училища и гимназии в Бургас по случай 10-ата годишнина на фондация "Шанс за децата и природата на България". 41 от тях получиха възможността да се обучават безплатно в единствения европейски сертифициран център за работа с талантливи деца – Центърът за млади таланти в Бургас.
„Трета поредна година работим в условията на пандемия и както споделих, за съжаление наблюдаваме много промени в поведението на децата и младите хора. Изолацията от нормалната среда и онлайн обучението отключиха много страхове, ниска емоционалност, дифицити в образованието, а истински големите проблеми ще видим и осъзнаем след години.
С оглед на това, работата ни стана двойно по-трудна, но се борим с проблемите, предлагайки иновативни методи на обучение и организирайки още повече и разнообразни инициативи, конкурси, състезания, кампании – за съжаление повечето от тях в дистанционна форма, но целящи да стимулират изявата на таланта, да дадат поле за развитие на младите и да им вдъхнат вяра в себе си“, сподели още Лилиана Славова.
Чуйте повече в звуковия файл.
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Филмът "Господин Азнавур" проследява живота на Шарл Азнавур от първите му стъпки на музикалната сцена през 50-те години на миналия век до световната му слава. Той пресъздава стремежа към признание на един целеустремен творец, като подчертава уникалната му способност да улавя същността на парижкия живот в песните си. Всяка песен обрисува отделна..
Самостоятелна изложба живопис под този наслов откри на рождения си ден 9 декември художничката Златка Пентова. Изложбата е подредена в галерията за съвременно абстрактно изкуство A cube contemporary до 11 януари 2025 г. Златка Декова-Пентова завършва Художествената гимназия в София и Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" –..
В новата си книга Владко Панайотов поднася на читателя една своеобразна "Корона от превратности". Собственият му житейски опит е низ от странни, случайни, но и предизвикани събития, в които той е ту главен участник, ту наблюдател. Владко Панайотов отваря прозореца към една отминала епоха. "Тази книга е еклектична като структура, но хармонична като..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от..
Самостоятелната изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу е със заглавие "Активни и реактивни сили". Куратор е Стратис Пантазис. Името на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg