В предаването имаме удоволствието за проследим запис от църквата „Св. Петър“ в Лондон от 5 ноември тази година, а събитието е повече от тържествено – 60 години от първия Международен хоров радиоконкурс „Нека пеят народите”, организиран от Европейския съюз по радиоразпръскване. Първото издание се състои в Лондон през 1961г., домакин и създател е радио „Би Би Си“ и това представлява истинско предизвикателство пред аматьорските хорове – стимул да покажат най-доброто от себе си! Последното издание на „Нека пеят народите“ беше през 2019 г. в Барселона, а след това заради ситуацията с Ковид по света нещата се замразиха. Тази година беше ред на „Би Би Си“ отново да поеме домакинството, но хоровете по света много трудно се събират и репетират, още по-трудно се осъществяват записи и концерти, затова решението за юбилейното издание беше да се отпразнува с прекрасни изпълнения на професионалния хор на Британската медийна компания или добре познатите „Би Би Си Сингърс“.
Първоначалната идея е да се организира национално състезание. През 1966 г. събитието прераства в международен ежегоден конкурс и с времето се утвърждава като един от най-престижните форуми на съвременната хорова музика. През 1983 г. Немското радио в Кьолн и Финландското национално радио в Хелзинки поемат домакинството, а днес организацията е дело на Европейския съюз за радио и телевизия (ЕBU). От 1993 г. честотата на провеждане става през две години. До 1989 г. записите на участниците се предлагат от съответните радиостанции и след заседание на международно жури победителите се обявяват в отделно предаване. След 1989 г. концепцията се променя и финалният тур се организира под формата на концерт на живо. В последните години благодарение на сателитната връзка финалът се излъчва за всички страни–членки на Еврорадио. В продължение на 20 години България има силно присъствие на този конкурс и Първи награди в съответните категории на „Нека пеят народите” печелят и други български хорове.
Настоящият концерт ще бъде излъчен от общо 20 радиостанции от Европа, САЩ и Нова Зеландия.
Диригент на „Би Би Си Сингърс“ е Софи Жанен, участва още и Франческа Маси (орган).
В програмата: творби от Робърт Лаури, Уйлям Матиас, Джеймс МакМилан, Бенджамин Бритън, Боб Чилкот, Сесилия МакДауъл, Кенет Лейтън, Гейбриъл Джаксън, Теа Мъсгрейв.
Събитието се излъчва по препоръка на „Би Би Си“ и EBU точно на 22 ноември – денят на Света Цецилия, покровителка на музиката и музикантите.
Разбира се, на празник винаги има и подаръци – това ще е световната премиера на пиесата, поръчана от „Би Би Си“ и Европейския съюз по радиоразпръскване (ЕBU) на Боб Чилкот – „Дарът да пееш“.
Бъдете с нас на 22 ноември от 19.30 часа!
Снимки: Еврорадио, ЕBU
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg