Този месец в Турция се състоя среща на върха на Тюркския съвет, на която бе утвърдена Концепция за Тюркския свят до 2040 г. Участваха президентите на Турция, Азербайджан, Казахстан, Киргизстан и Узбекистан, а премиерът на Унгария, както и президентът на Туркменистан, се включиха като наблюдатели. Какво предвижда тази концепция?
Темата коментира в “Нашият ден“, Нора Чолакова, журналистка в дирекция Балкани на БТА.
“Концепцията предвижда активизиране на икономическото сътрудничество, главно чрез увеличаване на стокообмена и взаимните инвестиции. Планира се и създаване на общ пазар, като трябва да се отбележи, че в страните с тюркско население живеят около 300 млн. души. Това са данни на Анадолската агенция.
По време на срещата в Истанбул бе обсъден и проектът за Транскаспийски международен транспортен коридор между тюркските страни и Европа, като идеята за този проект е представено още през 1995 г.
Защо срещата предизвика безпокойство в Москва?
Тревогата на Москва бе породена няколко дни след срещата на Тюркския съюз. Броени дни след нея лидерът на турските националисти Девлет Бахчели, който е председател на Партията на националистическото движение, се е срещнал с турския президент Ердоган.
След срещата не бе направено никакво по-специално изявление, но малко по-късно в акаунта в Twitter на партията на Бахчели, бе качена снимка, на която се вижда, че лидерът на националистите подарява на президента на Турция карта с тюркския свят. Картата включва части от региони в Южна Русия и Сибир, също така части от Балканите, Азербайджан, Казахстан, Киргистан, Узбекистан и други.
Чуйте Нора Чолакова в звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg