Един оригинален музей на открито е разположен в парковото пространство на Министерството на външните работи в София. Скулптурната експозицията официално е представена на 25 май 2005 година. Изложени са произведения от колекциите на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Археологическия музей и съвременни български автори.
Създаването на скулптурния парк е по инициатива на Соломон Паси, министър на външните работи от 2001 до 2005 година. Изборът на творби се осъществява с творческата концепция на академик Светлин Русев. Според него рядко на едно място могат да се съберат толкова интересни и силни експонати. Този проект се осъществява и с активното съдействие на белгийския меценат Юго Вутен, който подкрепя и финансово инициативата. Като предприемач и колекционер и голям приятел на България, той създава музеи близо до Брюксел, в които приютява най-богатата частна колекция извън България, съставена от произведения на изкуството от български автори.
Възникването на скулптурния парк е и един от поводите да се създаде и Държавният културен институт, за да бъде продължено съществуването и обогатяването на тази колекция от скулптурни творби от известни български автори, като се полагат грижи за популяризирането и развитието на парка. Институтът подпомага и изпълнението на национални и международни културни проекти и програми, както и дейността на българските дипломатически мисии в чужбина, с цел разширяване на двустранните и многостранни връзки и сътрудничество в областта на културата. Участва в програми за обучение в сферата на културната дипломация. Поддържа, допълва и презентира художествения фонд на Министерството на външните работи, състоящ се от картини – предимно живописни платна – в по-голямата си част изложени в залите и фоайетата на министерството, а също и в повечето български посолства в чужбина.
През 2009 година започва своята дейност и художествената галерия „Мисията“. Допълва дейностите на Държавния културен институт, за да се развиват по-активно отношенията и с чуждите мисии у нас в областта на културното сътрудничество, като организира тематични събития – изложби, литературни четения и срещи с автори, конференции, презентации, благотворителни събития, работилници за деца. По повод Месеца на будителите – месец ноември – галерията е домакин на изложбата „Пътят на св. св. Кирил и Методий“.
Повече за целите и мисията на ДКИ, за новите попълнения в колекцията от художествени творби и към какви проекти е насочената неговата дейност днес – разказва Снежана Йовева, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи.
Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева. Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...
Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..
Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..
Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg