Един оригинален музей на открито е разположен в парковото пространство на Министерството на външните работи в София. Скулптурната експозицията официално е представена на 25 май 2005 година. Изложени са произведения от колекциите на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Археологическия музей и съвременни български автори.
Създаването на скулптурния парк е по инициатива на Соломон Паси, министър на външните работи от 2001 до 2005 година. Изборът на творби се осъществява с творческата концепция на академик Светлин Русев. Според него рядко на едно място могат да се съберат толкова интересни и силни експонати. Този проект се осъществява и с активното съдействие на белгийския меценат Юго Вутен, който подкрепя и финансово инициативата. Като предприемач и колекционер и голям приятел на България, той създава музеи близо до Брюксел, в които приютява най-богатата частна колекция извън България, съставена от произведения на изкуството от български автори.
Възникването на скулптурния парк е и един от поводите да се създаде и Държавният културен институт, за да бъде продължено съществуването и обогатяването на тази колекция от скулптурни творби от известни български автори, като се полагат грижи за популяризирането и развитието на парка. Институтът подпомага и изпълнението на национални и международни културни проекти и програми, както и дейността на българските дипломатически мисии в чужбина, с цел разширяване на двустранните и многостранни връзки и сътрудничество в областта на културата. Участва в програми за обучение в сферата на културната дипломация. Поддържа, допълва и презентира художествения фонд на Министерството на външните работи, състоящ се от картини – предимно живописни платна – в по-голямата си част изложени в залите и фоайетата на министерството, а също и в повечето български посолства в чужбина.
През 2009 година започва своята дейност и художествената галерия „Мисията“. Допълва дейностите на Държавния културен институт, за да се развиват по-активно отношенията и с чуждите мисии у нас в областта на културното сътрудничество, като организира тематични събития – изложби, литературни четения и срещи с автори, конференции, презентации, благотворителни събития, работилници за деца. По повод Месеца на будителите – месец ноември – галерията е домакин на изложбата „Пътят на св. св. Кирил и Методий“.
Повече за целите и мисията на ДКИ, за новите попълнения в колекцията от художествени творби и към какви проекти е насочената неговата дейност днес – разказва Снежана Йовева, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg