Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на автентичния фолклор

Снимка: БГНЕС

Каква могъща поезия и мъдрост има в автентичния фолклор, как е съхранил той духа и живеца на историята ни? Знае се, че колкото важни са българският език, държавната територия, родовата памет, религията и народната традиция, така е важен и песенният ни фолклор.

Но прави ли се разлика между автентичния фолклор и авторските песни, изработени в същия стил и с подобна лексика? Каква е разликата и какви са приликите в двата подхода към фолклорното ни съкровище? Защо днес оригиналите не се ползват с такава популярност, колкото десетките им имитации?

Затова в предаването се разглеждат няколко шедьовъра на песенното анонимно творчество, като уникалните „Мама Елка буди“ в изпълнение на Борис Машалов, „Гукнали сиви гълъби“ и „Съболе, хайдут габровке“ на Мита Стойчева, както и „Като седиш, Кино-Кинче“ на Недялка Керанова.

Проследява се връзката между автентичния фолклор и класическата музика, обръща се внимание и на великите разработки на големите български композитори като Петко Стайнов и неговата „Ръченица“, на рапсодията „Вардар“ на Панчо Владигеров и „Нестинарка“ на Марин Големинов.

В предаването участва проф. Венко Александров, дългогодишен председател на Филхармоничното дружество при Софийската филхармония, който прави брилянтен анализ на песните.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16