За 11-и път ще бъдат връчени наградите „За жените в науката“ – един от най-престижните научни конкурси у нас. Три дами ще бъдат наградени със стипендии от по 5000 евро. Парите ще подпомогнат изследователската им работа у нас. Най-голям брой научни кандидатури традиционно са получени от сферата на биологията.
„За жените в науката“ е уникален за България и света проект. Той е и сред най-престижните научни конкурси у нас и се провежда в партньорство между Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Националната комисия за ЮНЕСКО в България и L'Oréal България от 2010 г. насам. Към момента по програмата са отличени 30 великолепни дами (вкл. трите стипендиантки от тази година) за техния впечатляващ научен потенциал, постижения и любов към изследователската дейност с общ награден фонд от 150 000 евро.
Една от българките стипендиантки за 2021 г. по програмата ще спечели и възможността да се бори за едно от 15-е международни отличия на L'Oréal и ЮНЕСКО по програмата International Rising Talents. 15-те победителки са селектирани измежду най-добрите стипендианти в националните и регионалните издания на „За жените в науката“ от съответната година. Талантливите носителки на международнoто отличие получават възможността научните им проекти да блеснат на световната научна сцена, както и финансово поощрение от 15 000 евро.
За наградите разказва в “Нашият ден“ Максим Бехар, управител на M3 Communications Group.
“Отличени са 30 млади дами, които имат постижения в областта на науката. Това е една от най-впечатляващите, ако не и най-впечатляващата инициатива за подпомагане на науката в България през последните 10 години. Бяха инвестирани 150 хил. евро именно в жени, които се занимават с наука, и те бяха инвестирани именно в това те да развият своите научни проекти и способности, да излязат в командировки и да се срещнат с техни колеги в Европа."
България по брой на жените изследователи
"Младите жени в българската наука имат изключително силни позиции и в никакъв случай не са малцинство и не са пренебрегнати. Просто ЮНЕСКО и L'Orеal насочват усилията си към тях, защото така са решили. Това е техен проект от много години.
Не бих драматизирал толкова много темата с изтичане на мозъци, защото всяка една българска дама, която успява ва чужбина – било то в бизнеса или научната сфера – е първо един много добър посланик на България, името на страната ни се чува именно чрез тези успехи. Второ, голяма част от тези хора отново се завръщат в България, обогатени със знания и контакти."
Чуйте Максим Бехар в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg