Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анастас Стефанов: Вероятността за съставяне на кабинет е голяма

“Възраждане“ може би ще се позиционира като антистатукво на целия 47-и парламент

| обновено на 03.12.21 в 11:52
Анастас Стефанов
Снимка: Тренд

В хипотезата сме, в която вероятността да бъде излъчен кабинет е много голяма. След две седмици преговори четирите политически субекта все още излъчват готовност. Червените линии по-скоро са на заден фон – каза в “Нашият ден“ политологът Анастас Стефанов.

"Най-вероятно днес ще станем свидетели на декларации, апелиращи към държавност, призив за работа, за ново начало. От друга страна, може би ще станем свидетели на деклариране на предизвикателствата, които седят пред държавата и пред обществото, вследствие на кризите, които са се обострят в последните месеци.

Надявам се по-скоро да доминира конструктивният политически тон, а не това, на което станахме свидетели в 45-ия и 46-ия парламент. Мисля, че оценката на гражданите спрямо този политически тон беше красноречива. Избирателната активност на 14 ноември показа това. Това би трябвало да е бележка, която да се вземе предвид."

Христо Иванов

Бъдещият кабинет

"Тонът за колаборация беше наложен още в кампанията от лидерите на “Продължаваме промяната“ – Петков и Василев. Допълнително се засили усещането, че партиите вече са на ръба на пропастта и някак коалиционно управление от тези четири политически субекта, които влязоха в преговорите, ще трябва да бъде случено по силата на задължението на политическата обстановка, в която се озова България.

Очевидно е, че политическите партии имат различия, които се опитват да потиснат или да постигнат компромис, което си заслужава адмирации за усилието.

Любопитно ще е да видим изкристализирането на картината в това коалиционно управление и реално какви ще са първите стъпки, които то ще покаже на обществото."

"Политическите сили дават заявка за цял мандат – да не се работи за малко и на парче, а по-скоро да се структурира някакъв вид коалиционна програма около приоритети. Въпросът е как ще се реагира от всяка една от политическите сили в рамките на гласуването на спорни моменти и на непопулярни законопроекти и политика, а такива ще има.

Започваме с енергийната криза и необходимостта от спешното правене на нов бюджет, с необходимостта от тегленето на външен дълг. Всичко това ще става достояние на обществото през дебатите в парламента.

Сигурен съм, че някои от тях ще започнат като ярък политически сюжет още в самото начало. В крайна сметка има и очаквания за това, държавата прекалено дълго функционираше в извънреден режим."

Министерските кресла

"За българина политическият процес е важен не толкова през призмата на качествения момент, т.е. – какви политики по какъв начин срещу какви ресурси, а кой прави политиките и е начело на съответната институция.

Коалиционните кабинети малко или много са стигматизирани именно заради наложения квотен принцип в министерските кресла. Не очаквам да стане съществена колизия между четирите субекта, поне на публично равнище, защото това би разклатило коалицията в самото начало. Ако тя не може да излъчва някакъв елементарен интегритет, дори в самото начало, тя не може да излъчва убедителност."

Костадин Костадинов

Партия “Възраждане“

"Тя ще има възможност да развие една девиантна, по-скоро отклоняваща се от това, което сме свикнали да разглеждаме като нормална опозиция. Може би ще се позиционира като антистатукво на целия 47-и парламент.

Със сигурност ще преследва запазването на електоралния дивидент, който получи на 14 ноември и реторика по посока неговото развитие."

Чуйте Анастас Стефанов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25