Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Орлин Спасов: Самото ДПС вече се превърна в медия на Пеевски

Снимка: фондация "Медийна демокрация"

Какво се промени във връзката медии – власт след протестите през 2020 година и какво още констатираха от фондация "Медийна демокрация" в своето проучване "Медиите и политиката след протестите през 2020 г.", коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ доц. Орлин Спасов, изпълнителен директор на фондация "Медийна демокрация" и преподавател във ФЖМК.

След протестите през 2020 година политическите пластове се разместиха, но за нас беше важно да разберем дали и как са се разместили медийните пластове, и дали зависимостите от натиск и контрол над медиите, които наблюдавахме доскоро, са останали. Знаем, че не само доскоро управляващата партия имаше контрол над медиите, въпреки че нейното влияние беше най-силно. Нашият извод след проучването е, че се намираме в преходен период и че на терена на медиите няма такава категоричност на промяната, каквато наблюдаваме в политиката. Все още някои медии не са осъзнали, че настъпва краят на този модел, който е свързан със злополучната класация на България – 112-о място по свобода на словото на Репортери без граници.“

Делян Пеевски и неговите медии

Той наистина продаде неговите медии, но въпреки това ние виждаме тази редакционна политика, която неговите медии имаха и преди да ги продаде – много силна подкрепа за ГЕРБ и ДПС, тази линия продължава много силно и сега. Има я дори и в медии, които не били негови, дори и в телевизиите с национално покритие, а дори и в БНТ – небалансирано подкрепяне на ГЕРБ. Неслучайно Репортери без граници обърнаха специално внимание на обществената телевизия за начина, по който отразява ГЕРБ. Важен маркер е, че много важни участници в медийния живот на България, като генералният директор на Националната телевизия и председателят на СЕМ, се противопоставиха на класацията на Репортери без граници, заедно с политици от ГЕРБ и ДПС. Това за мен показва, че има известно вкореняване на досегашните медийни практики и промяната ще бъде доста трудна. Още по-важно е, че ДПС самото се превърна в медия на Пеевски, защото виждаме тяхното говорене анти „Магнитски“, анти „Пандора пейпърс“, анти „Икономедия“ – все неща, които по-рано се случваха в медиите на г-н Пеевски, а сега се говорят от официалните представители на ДПС и ГЕРБ. И ако преди имаше войни между две медийни групи, то сега партии воюват срещу медии – това е тревожно.“

Защо „Продължаваме промяната“ спечелиха изборите, въпреки големите медии, защо някои медии се отказват от политическа реклама, колко силно е влиянието на социалните мрежи и защо гражданите предпочитат да платят за нерегулирано съдържание в „You Tube“, отколкото на традиционните медии. 

Чуйте в разговора с доц. Орлин Спасов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Георгиев и Грегъри Леон Фури

PlevelAI – изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на плевели

Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..

публикувано на 01.07.25 в 12:31
Нина Цанева и Благовест Маламов

Фондация "Атанас Буров" организира лятно училище за студенти по икономика

Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък.  Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..

публикувано на 01.07.25 в 10:48

Морето, музиката и свободата: "Джулай морнинг" във Варна

Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...

обновено на 01.07.25 в 10:06
Зорница Русинова

През август стартира пълна информационна кампания за стъпките към еврозоната

Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..

публикувано на 01.07.25 в 09:42

Като рибата от Вит друга няма!

Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..

публикувано на 30.06.25 в 17:25