Моноспектакълът на Ива Караманчева – „Продавач на чудеса“ по Маркес – има нова премиера в пространството „Ялта Арт Руум“. С актьорски превъплъщения и интересни хореографски решения актрисата и хореограф кани театралната публика в разноцветния лабиринт на магическия реализъм, за да изплува сред света на невидими слонове, обикалящи селищата от Карибския край.
Историята на двамата Блакамановци идва, за да излекува болните души на хората, идва, за да махне барикадите и да отвори път на страдащото човечество, към избавление и защо не и забавление чрез изкуството. Режисьорът на представлението е Светозар Кнезовски, Сценограф е Весела Вълчинова-Тошков, музиката е на Иван Драголов, а Маркесовите чудеса ще продава актрисата Ива Караманчева:
„Габриел Гарсия е сред моите любими автори, с удоволствие се потапям в неговите светове. В началото не се чувствах готова да работя моноспектакъл, но после реших, че е време да опитам. Резултатът много ме изненада и разбрах, че не съм сама на сцената, а публиката е моят партньор.“
Спектакълът потапя между светове на доброто и лошото, посланията за това да осмислим ценностите звучат още по-силно днес:
„Продавач на чудеса разглежда вечни теми, в пандемията всеки един от нас имаше нужда да остане насаме със себе си и да се обърне към самия себе си. Този материал дава една възможна гледна точка за това докъде сме способни да стигнем и в доброто и в лошото. А това е нещо изключително важно във връзка и със зачестилите случаи на домашно насилие напоследък. Един автор като Маркес дава отговори на това докъде е способен да стигне човек, за да обича повече, да достигне до повече и това е много актуално.“
Представлението можете да гледате на 7 декември от 19 часа в „Ялта Арт Руум“.
Повече чуйте в звуковия файл.
Алтернативното в културата и в живота ни се обсъжда в това издания на "Гласът на времето". Участват: Данислава Делчева, Тончо Краевски, Милена Николова-Миленита и Ангел Каспарянов. Дискусията минава през музиката, опозицията алтернативна срещу “мейнстрийм” култура и разликите в артистичните подходи през 90-те и днес. Събеседниците отговарят..
В епизод 590 "Трамвай по желание" насочва вниманието на своята публика към провокативната постановка на продуцентската къща "Гръм и тряс", скандално озаглавена "П.О.Р.Н.О.". Стожерите на благоприличието няма защо да се шокират, защото, макар и провокативна, темата на спектакъла е не само обществено приемлива, а и обществено необходима. Става дума..
Международният кинофестивал, който тази година ще се проведе в Кан между 13 и 24 май , разпространи официалната си визия, съобщи за "Артефир" кинокритичката Павлина Желева , която следи събитието отблизо. По традиция плакатите на Кан често отбелязват годишнини от създаването на емблематични филми. Много известни актьори, между които Ингрид..
"Маршът Компарсита" се нарича новата книга на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има премиера и съвместна изложба, заедно с Гергана Змийчарова в BKI Haus Wittgenstein - Виена. През юни на Фестивала на камерните спектакли във Враца сборникът с новели "Маршът Компарсита" отново ще бъде..
На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли . Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg