Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Войнов - син и Пикасо в “обща изложба“

2
Снимка: Благовест Попов, галерия "Възраждане"

“Една изключителна изложба – Пабло Пикасо и Димитър Войнов син – един до друг. В картини! Откъдето и да го погледнеш – предизвикателство! Войнов го е измислил – неговите прекрасни жени редом с персонажите, най-вече от Синия период, на Пикасо. Две несъвместимости, погледнати единично, намират съвършения баланс в картините – изключително постижение на Войнов, дързък и безкомпромисен и талантът му се е развихрил сто процента.

В галерия “Възраждане“ в Пловдив беше открита изложбата „Да докоснеш Пикасо“ на Димитър Войнов - син.

Това, което изумява и покорява зрителя, освен перфектността на нарисуваното, е, ще повторя, превъзходният баланс между фигури, мизансцен и идеи. Не всеки художник може да си позволи подобна дързост. Войнов дръзва и го прави блестящо! А купувачът ще си има в къщи и Пикасо и Войнов – в една само картина!“ – пише в анотацията на изложбата галеристката Краси Алексиева.

“Наистина е голяма дързост да посегнеш към един световноизвестен творец, да се приобщиш към него и само в една картина да съжителствате двамата. Това е ужасно предизвикателство за художника, който посяга към тази идея и я въплъщава върху платното.

Мощта на един Пикасо винаги може да унищожи другия, но тук се получава нещо великолепно. Получава се един изключителен баланс между двата полюса на картината – Войнов – Пикасо.

Такова великолепно равновесие е намерил младият Войнов в картините, така добре представя своите женски прелестни фигури, близо до и около фигурите на Пикасо, че просто човек занемява и му се иска да грабне картината, за да има вкъщи и Пикасо и Войнов само в една картина.“ – казва Алексиева в предаването “Нашият ден“ на БНР.

Фотограф Благовест Попов, галерия "Възраждане"

Изложбата, която продължава до 13 декември 2021 г., можете да разгледате и тук.

Чуйте Краси Алексиева в звуковия файл.

Димитър Войнов – син е роден през 1971 г. в София. Завършва ССХУ за изящни изкуства „И. Петров” – София през 1990 г., през 1997 г. завършва стенопис в НХА – София. Има над 50 самостоятелни изложби. Живее и работи в София. 

Награди:
1992 г. - Национална художествена академия - София - награда за автопортрет.
1993 г. - Национална художествена академия - София - награда за рисунка.
2004 г. - Галерия Триадис - София - Художник на годината - награда за живопис.
2005 г. - Галерия „Възраждане“ – Сребърно Възраждане - награда за живопис.
2008 г. - Красная линия - София - награда за живопис.
2009 г. - Суверенен Християнски орден на рицари на Свети Архангел Михаил -   „Свети Архангел Михаил” - награда за живопис.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30