Георги Черняков е ментор на стотици днешни писатели, преводачи, журналисти, драматурзи.
На 8 декември e връчването на наградите от Националния литературен конкурс за студентско творчество на името на Георги Черняков. В различни категории ще бъдат наградени участниците в седмото издание на литературния конкурс. Церемонията е в Камерната зала на Националния студентски дом.
В своето есе – „За поета или жребият“ Черняков пише: "И ако Поетът е своеобразен Вергилий, посочен от Твореца, в превеждането на Божественото на общодостъпен език, то нека да се има предвид, че приемането на този мъчителен акт и превръщането му в Дар е само по собствено решение. А това е Жребият... С такава Мисия не всеки – определен и предопределен, се захваща."
За първи път в ефира на програма "Христо Ботев" бяха обявени и имената на наградените от конкурса от поетесата и представител на общество „Димчо Дебелянов“ Анжела Димчева:
„За поезия журито беше впечатлено от Димитър Драганов от Великотърновския университет и му присъди Втора награда за стихотворението „Поет на живота“. Има две специални награди – на СБП и на Националния студентски дом – на Петя Бойчева от СУ „Св. Климент Охридски“ и Цветислав Тодоров от Медицинския университет.
В раздел „Проза“ се откроява името на Димитрина Тошкова от УНИБИТ за разказа „Висша форма – самота" ѝ се присъжда първа награда. Две специални награди получават Ани Йован, студентка от УНИБИТ и Александър Колев от СУ „Св. Климент Охридски“.
Церемонията по връчването на наградите е от 17.30 тази вечер в Национален студентски дом.
Тази вечер в Пловдив, в клуб "Петното на Роршах", ще бъде представена стихосбирката на Владислав Христов – "Пойни птици". Авторът е от Шумен, но живее в Пловдив и работи като журналист и фотограф. Той е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратка проза. Три поредни години е включен в класацията на 100-те..
Оригинално оръжие от Руско-турската война, опълченски униформи, частица от Самарското знаме и копие на знамето на старозагорските въстаници от 1875 г. – първообраз на българския трибагреник. Това ще бъде показано на изложбата "Боевете край Стара Загора през лятото на 1877 г." Експозицията ще бъде открита днес, 25 февруари, от 15:00 ч . в град..
Тази вечер в Ловеч предстои музикален дуел между тенори и сопрани в спектакъла "Марс и Венера". Ловчанското читалище "Наука 1870" ще се превърне в арена на тази музикална битка. От 18 ч. сцената ще се изпълни с драматично напрежение, страст и виртуозност, защото Държавна опера – Русе представя галаконцерта-спектакъл " Марс и Венера: Тенори срещу..
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg