Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изненадите по случай 30-ата българска полярна експедиция не спират

Снимка: avliga.bg

По повод 30-ата българска антарктическа експедиция, която се провежда в момента и чийто приоритет е изграждане на научна лаборатория, можете да разгледате две изложби под общото заглавие: „30 български експедиции в Антарктика“. Те се намират в централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Фотоизложбата: „История на българското антарктическо присъствие“ представя избрани фотографии – дело на наши полярници през годините.

„30 български експедиции в Антарктика“
Другата изложба е с картини на художничката Ганка Павлова, които са рисувани в България, но са вдъхновени от нейния живот в българската полярна база на остров Ливингстън, Антарктида. по време на четири български полярни експедиции, започнали през 2012 г. Ганка Павлова е художникът, който изографиса параклиса „Св. Йоан Рилски“ – най-южният православен храм на Земята. Той се намира на територията на българската база „Св. Климент Охридски“, която се намира на: 62O 38' 29" S, 60O 21' 53" W, на Източния бряг на Южния залив, о-в Ливингстън, Южношетландски острови, Антарктида.



Изложбата живопис на Ганка Павлова и фотоизложбата „История на българското антарктическо присъствие“ остават до 14 декември в централното фоайе в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

На 9 декември директорът на Националния център за полярни изследвания, ръководител на всички 30 Български полярни експедиции и директор на Българския антарктически институт проф. дн Христо Пимпирев представи най-новата си книга: „Антарктида – бяла приказка. Историята на пингвина Гошо“.

След редица научни и публицистични книги за Антарктида полярният изследовател Христо Пимпирев написа книга и за най-малките,  посветена на белия континент.

„Антарктида – бяла приказка. Историята на пингвина Гошо“ е детска художествена книга с цветни илюстрации за деца на възраст между 6 и 9 години за истинската история около спасяването на ранен пингвин.

Пингвинът е кръстен Гошо от членовете на българската експедиция през 1994 г., а неговата история е описана в дневниците на Христо Пимпирев през февруари същата година. Българските полярници спасяват живота на пострадал от нападение от леопардов тюлен пингвин папуа, и му оказват медицинско грижа.

Разказвайки историята на пингвина Гошо с помощта на красивите илюстрации на младата художничка Мария Цакова, проф. Пимпирев представя увлекателно на най-малките уникалната Антарктида и нейния растителен и животински свят. Очаквайте интервю с проф. Пимпирев скоро в „Аларма“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25