Две момчета, ученици от Кюстендил – Атанас Иванов и Станислав Тодоров, се превърнаха в последните една-две години в най-запалените застъпници за опазването на каньона на река Шегава. Ако не се сещате къде се намира този каньон, не се притеснявайте, това е нормално – малко хора го знаят. Река Шегава е приток на Струма, дълга е едва десетина километра и тече през живописна долина. За тази дълбока долина двете момчета водят битка – река Шегава и нейният каньон ги впечатляват с красивите скални образувания и дива природа, и те си поставят за цел да превърнат това място в защитена територия.
Началото е поставено през 2020 г., когато Станислав и Атанас попадат на информацията за конкурса „Застъпници за природата“ за нови защитени територии и вековни дървета, който Асоциацията на парковете в България и Сдружение за дива природа „Балкани“ организират.
Момчетата работят заедно с биолози, които проучват каньона и установяват присъствието на редки и защитени видове. В крайна сметка предложението на Станислав Тодоров и Атанас Иванов е едно от победителите в конкурса. А тази година Асоциацията на парковете в България вече внесе в Министерството на околната среда и водите предложение за създаване на нова защитена местност „Каньона на река Шегава“. Станислав Тодоров ни разказва за тази битка, но и ни води в каньона на река Шегава.
Тази история има и продължение – момчетата, които обичат природата, в края на годината получиха още едно отличие – тяхната идея каньонът на река Шегава да бъде обявен за защитена територия, им донесе и отличието на публиката в годишните награди на Българска фондация „Биоразнообразие“. Инициативата за създаване на нова защитена територия „Каньонът на Шегава” стана победител в категория „Най-успешна кампания“ с 515 гласа. А Атанас Иванов разказва не само за красотата на каньона, но и за това как се става застъпник за природата.
Снимки: Българска фондация „Биоразнообразие“
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg