Спектакълът „Поетесата“ разказва за живота на американската поетеса Емили Дикинсън. Проектът е авторски за актрисата Диана Каваклийска. Стиховете на Дикинсън нямат аналог в поезията на своето време. Много от тях съдържат непривична пунктуация и главни букви. Голяма част от стиховете съдържат мотива на смъртта и безсмъртието, който присъства в писмата на поетесата към приятелите ѝ. Въпреки че повечето от нейните познати знаят, че Дикинсън пише стихове, мащабите на творчеството ѝ стават известни едва след нейната смърт, когато по-малката ѝ сестра Лавиния открива непубликуваните произведения през 1886 година. А те наброяват около 2000 поетични творби със самобитен, иновативен стил и въпреки че заслужената слава не я спохожда, не губи вдъхновение и възторг от живота. Постановката интерпретира живота и творчеството на Емили Дикинсън, чиято 190-годишнина от нейното рождение отбелязахме през миналата година с четири емблематични биографични елементи, твърди актрисата Диана Каваклийска.
„Животът ѝ е пълен с емблематични моменти. Един от тях е срещата на Дикинсън с големия редактор Томъс Хигинсън, той заминава за малкия град Амстард, Щата Масачузетс, за да види коя е Емили, впечатлен е от нея. Тази среща е изключително важен момент в живота на Дикинъсн. Този проект за мен е от години, причината, за да се спра точно сега на Емили е, че тя никога не е напускала дома на баща си, в един век, в който тя е живяла, а и сега знаем, че не можеш да строиш върху нещо, което се движи. Тя е писала около 100 стихотворения на години, без да се мести, с такова въображение богато и фантазия. Пандемията ми помогна да преразгледам този пейзаж на Емили Дикинсън, която твори, без да се движи. Тя казва: „Моят стил е нов“, напълно осъзнава, че е иноватор, казва – „Лошото е, че Вие не се опитвате да разберете какво искам да правя. Емили Дикинсън казва: „Да живееш е така необичайно, че не ти остава време да правиш нищо друго“. А това се интерпретира на сцената с това, че тя никога не се отчайва и не изпада депресия. Тя работи във век, в който жените са публикували под мъжки имена, за да могат да публикуват въобще. Тя казва: „Не живея задълго в страната на съжаленията, живея в истината.“ Самият живот заслужава да бъде живян и тя го разбира.“
В представлението участие взима финландският драматург Еро Турка.
„Той потвърждава една екзотика, която съм търсила в пиесата, когато живях в Рим в представленията ми критиката ме определяше като един екзотичен елемент. И сега и аз търсих такъв елемент. Дикинсън много е обичала цирковите артисти, но аз използвам в спектакъла музикант, музиката е на живо и е авторска. Той е изключително добър музикант, свири на хармоника и на китара.“
Премиерата на спектакъла „Поетесата“ е на 10 декември на сцената на Нов театър НДК.
В представлението участват още финландският музикант Еро Турка и българският артист Драган Милев-Дари. Сценографията е на Александър Моллов и Ева Зайкоф. Костюмите са на Мирела Братова, а осветлението – на Йордан Карачивиев.
Тази вечер в Пловдив, в клуб "Петното на Роршах", ще бъде представена стихосбирката на Владислав Христов – "Пойни птици". Авторът е от Шумен, но живее в Пловдив и работи като журналист и фотограф. Той е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратка проза. Три поредни години е включен в класацията на 100-те..
Оригинално оръжие от Руско-турската война, опълченски униформи, частица от Самарското знаме и копие на знамето на старозагорските въстаници от 1875 г. – първообраз на българския трибагреник. Това ще бъде показано на изложбата "Боевете край Стара Загора през лятото на 1877 г." Експозицията ще бъде открита днес, 25 февруари, от 15:00 ч . в град..
Тази вечер в Ловеч предстои музикален дуел между тенори и сопрани в спектакъла "Марс и Венера". Ловчанското читалище "Наука 1870" ще се превърне в арена на тази музикална битка. От 18 ч. сцената ще се изпълни с драматично напрежение, страст и виртуозност, защото Държавна опера – Русе представя галаконцерта-спектакъл " Марс и Венера: Тенори срещу..
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg