Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на спектакъла „Поетесата“, посветен на Емили Дикинсън

Снимка: ndk.bg

Спектакълът „Поетесата“ разказва за живота на американската поетеса Емили Дикинсън. Проектът е авторски за актрисата Диана Каваклийска. Стиховете на Дикинсън нямат аналог в поезията на своето време. Много от тях съдържат непривична пунктуация и главни букви. Голяма част от стиховете съдържат мотива на смъртта и безсмъртието, който присъства в писмата на поетесата към приятелите ѝ. Въпреки че повечето от нейните познати знаят, че Дикинсън пише стихове, мащабите на творчеството ѝ стават известни едва след нейната смърт, когато по-малката ѝ сестра Лавиния открива непубликуваните произведения през 1886 година. А те наброяват около 2000 поетични творби със самобитен, иновативен стил и въпреки че заслужената слава не я спохожда, не губи вдъхновение и възторг от живота. Постановката интерпретира живота и творчеството на Емили Дикинсън, чиято 190-годишнина от нейното рождение отбелязахме през миналата година с четири емблематични биографични елементи, твърди актрисата Диана Каваклийска.

„Животът ѝ е пълен с емблематични моменти. Един от тях е срещата на Дикинсън с големия редактор Томъс Хигинсън, той заминава за малкия град Амстард, Щата Масачузетс, за да види коя е Емили, впечатлен е от нея. Тази среща е изключително важен момент в живота на Дикинъсн. Този проект за мен е от години, причината, за да се спра точно сега на Емили е, че тя никога не е напускала дома на баща си, в един век, в който тя е живяла, а и сега знаем, че не можеш да строиш върху нещо, което се движи. Тя е писала около 100 стихотворения на години, без да се мести, с такова въображение богато и фантазия. Пандемията ми помогна да преразгледам този пейзаж на Емили Дикинсън, която твори, без да се движи. Тя казва: „Моят стил е нов“, напълно осъзнава, че е иноватор, казва – „Лошото е, че Вие не се опитвате да разберете какво искам да правя. Емили Дикинсън казва: „Да живееш е така необичайно, че не ти остава време да правиш нищо друго“. А това се интерпретира на сцената с това, че тя никога не се отчайва и не изпада депресия. Тя работи във век, в който жените са публикували под мъжки имена, за да могат да публикуват въобще. Тя казва: „Не живея задълго в страната на съжаленията, живея в истината.“ Самият живот заслужава да бъде живян и тя го разбира.“

В представлението участие взима финландският драматург Еро Турка.

„Той потвърждава една екзотика, която съм търсила в пиесата, когато живях в Рим в представленията ми критиката ме определяше като един екзотичен елемент. И сега и аз търсих такъв елемент. Дикинсън много е обичала цирковите артисти, но аз използвам в спектакъла музикант, музиката е на живо и е авторска. Той е изключително добър музикант, свири на хармоника и на китара.“

Премиерата на спектакъла „Поетесата“ е на 10 декември на сцената на Нов театър НДК.

В представлението участват още финландският музикант Еро Турка и българският артист Драган Милев-Дари. Сценографията е на Александър Моллов и Ева Зайкоф. Костюмите са на Мирела Братова, а осветлението – на Йордан Карачивиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16