Спектакълът „Поетесата“ разказва за живота на американската поетеса Емили Дикинсън. Проектът е авторски за актрисата Диана Каваклийска. Стиховете на Дикинсън нямат аналог в поезията на своето време. Много от тях съдържат непривична пунктуация и главни букви. Голяма част от стиховете съдържат мотива на смъртта и безсмъртието, който присъства в писмата на поетесата към приятелите ѝ. Въпреки че повечето от нейните познати знаят, че Дикинсън пише стихове, мащабите на творчеството ѝ стават известни едва след нейната смърт, когато по-малката ѝ сестра Лавиния открива непубликуваните произведения през 1886 година. А те наброяват около 2000 поетични творби със самобитен, иновативен стил и въпреки че заслужената слава не я спохожда, не губи вдъхновение и възторг от живота. Постановката интерпретира живота и творчеството на Емили Дикинсън, чиято 190-годишнина от нейното рождение отбелязахме през миналата година с четири емблематични биографични елементи, твърди актрисата Диана Каваклийска.
„Животът ѝ е пълен с емблематични моменти. Един от тях е срещата на Дикинсън с големия редактор Томъс Хигинсън, той заминава за малкия град Амстард, Щата Масачузетс, за да види коя е Емили, впечатлен е от нея. Тази среща е изключително важен момент в живота на Дикинъсн. Този проект за мен е от години, причината, за да се спра точно сега на Емили е, че тя никога не е напускала дома на баща си, в един век, в който тя е живяла, а и сега знаем, че не можеш да строиш върху нещо, което се движи. Тя е писала около 100 стихотворения на години, без да се мести, с такова въображение богато и фантазия. Пандемията ми помогна да преразгледам този пейзаж на Емили Дикинсън, която твори, без да се движи. Тя казва: „Моят стил е нов“, напълно осъзнава, че е иноватор, казва – „Лошото е, че Вие не се опитвате да разберете какво искам да правя. Емили Дикинсън казва: „Да живееш е така необичайно, че не ти остава време да правиш нищо друго“. А това се интерпретира на сцената с това, че тя никога не се отчайва и не изпада депресия. Тя работи във век, в който жените са публикували под мъжки имена, за да могат да публикуват въобще. Тя казва: „Не живея задълго в страната на съжаленията, живея в истината.“ Самият живот заслужава да бъде живян и тя го разбира.“
В представлението участие взима финландският драматург Еро Турка.
„Той потвърждава една екзотика, която съм търсила в пиесата, когато живях в Рим в представленията ми критиката ме определяше като един екзотичен елемент. И сега и аз търсих такъв елемент. Дикинсън много е обичала цирковите артисти, но аз използвам в спектакъла музикант, музиката е на живо и е авторска. Той е изключително добър музикант, свири на хармоника и на китара.“
Премиерата на спектакъла „Поетесата“ е на 10 декември на сцената на Нов театър НДК.
В представлението участват още финландският музикант Еро Турка и българският артист Драган Милев-Дари. Сценографията е на Александър Моллов и Ева Зайкоф. Костюмите са на Мирела Братова, а осветлението – на Йордан Карачивиев.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg