“Всеки, който се интересува от глобална политика, няма как да не забележи, че 2021 година се очертава като един своеобразен водораздел, който поставя много ясни и ярки граници между миналото и бъдещето – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Нина Дюлгерова, експерт по международни отношения.
"От миналата година, когато беше обявен Covid-19 като световна пандемия, започна прехода към новия свят. Той е свързан с това, че основните мерки, които бяха унифицирани като политика с различна степен на активност и налагане, бяха свързани с два основни компонента – социална изолация и категорично включване в дигиталното пространство като образование, като работа, като обслужване, като комуникация.
Вторият момент, който не трябва да се забравя – огромно количество различни видове ваксини, които в един момент бяха ориентирани към пожелателна форма на приемане. Експериментът е свързан с това – всеки ден по 24 часа да се говори колко са починалите в целия свят, разболели се и оздравели."
Миналото
"През ХХI в. през последните 20 години на практика глобалното задкулисие се опита да събере в едно етнос и религия, след като обяви за глобален противник Арабския свят с ислямска идеология.
ХХI в. категорично се очертава в своите две десетилетия като т.нар. “енергиен век“, който също доведе до преструктуриране в геополитическото пространство. В момента приключва един 100-годишен експеримент, който започна от началото на Първата световна война, когато три държави от Европа – Кайзерова Германия и Руската империя и новата държава САЩ влизат в експеримента, наречен – “кой ще бъде първи“ и върху каква основа ще се развива светът."
От 2003 г. започна разпадането на Третия свят, който се концентрира в края на 2009 г. в .т.нар. “арабска пролет“.
"От 2016 г можем да кажем, че започна и разпадането на третия сегмент от Студената война – Западният блок. Колкото и да се коментира, че Байдън критикува политиката на своя предшественик. Ако разгледаме нещата във външнополитически план, нищо не се е променило в контекста на основните параметри. Имаме и един нов елемент, който не може да бъде елиминиран, това е Китай."
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg