Министърът на здравеопазването Асена Сербезова е поискала временно да бъде спряно решението за сливане на болница „Лозенец“ с Педиатрията. По думите ѝ се е оказало, че и двете болници са бази за обучение на студенти.
До какво щеше да доведе решението на министър Стойчо Кацаров, ако беше приведено в действие?
Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Иван Алексиев.
“Едно изключително необмислено и прибързано решение. Тъй като октомври месец той поиска това нещо да стане през Министерски съвет, но той поиска здравно инвестиционна компания да се влее в правителствена. Понеже му отказаха това да излезе като решение на Министерски съвет, той направи в последния момент нещо по-различно - поиска двете дружества – Правителствена многопрофилна болница и Здравноинвестиционна компания да влязат в детската болница “Проф. Иван Митев“.
По този начин, без да е необходимо заличаване, щяха да отпаднат двете дружества. Т.е. Правителствената многопрофилна болница изчезва като субект и Здравноинвестиционна компания също изчезва като субект.
При това положение активите на Здравноинвестиционна компания, средствата, които в момента са предвидени за детската болница, щяха да влязат в общо дружество и с тях да се покрият задълженията, които не са никак малки на болница “Лозенец“.
Очаквано е там да потънат повече 30 милиона. И съответно правителствена болница, тъй като тя е база на Софийски университет за обучение, а Специализираната детска болница има с Медицинския университет, бившата Медицинска академия. Това са два университета. Едно дружество не може да има договори с две висши учебни заведения. Това означава, че единият договор трябва да бъде прекратен. Това, което и се случи. От това произтече, че студентите на Медицинския университет и преподавателския състав се противопоставиха.
Многопрофилната болница има педиатрия към нея. Това означава още и че Специализираната детска болница щеше да загуби специализацията за детско лечебно заведение."
Скелето в двора на “Александровска болница“
“За да може да се изпълни строителството законосъобразно, трябваше да бъде изменен застроителният план, там да бъде внесено изменение, което да отговаря на нашите потребности.
Там на това място в момента като бъдещо застрояване е предвидена една много по-малка сграда, предвидена на бъде 14 хил. квадрата разгърната застроена площ за нуждите на Националната детска болница, която да бъде около 50 хил. квадрата застроена площ. Т.е. три пъти по-голям строеж ни трябва."
Чуйте инж. Иван Алексиев в звуковия файл.
В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..
Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков. "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg