С премиера на спектакъла „Моби Дик“ посреща публиката си в три последователни вечери Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов”. Постановката по класическия роман на Херман Мелвил е дело на режисьора Петринел Гочев.
Романът „Моби Дик“ не носи световна слава на своя автор приживе, но десетилетия по-късно е признат за един от най-големите романи на XIX век.
През годините по романа са направени многобройни спектакли и филми, а сега историята за големия бял кит Моби Дик оживява на сцената и на Габровския театър чрез драматизацията на Гергана Змийчарова. Освен че е автор на пиесата, обичаната актриса от трупата на Народния театър „Иван Вазов“ е и художник на плаката на представлението, също така изпълнява и роля на сцената, като гост-актриса в постановката.
„Моби Дик“ е втората пиеса, написана за Габровския театър от Гергана Змийчарова. Първата е „Под игото 1894“, с която театърът отбеляза 75-ата си годишнина през 2020 година.
„Моби Дик“ е спектакъл за пътешествието с другите и към себе си, за преследването на неуловимото и страшното, за търсенето на края в безкрайността на морската шир, за смисъла на човешкото съществуване и мястото на човека в света. Въпросите, които задава Петринел Гочев, поставят човека във фокуса на режисьорското му изследване – каква е човешката природа, душевност и манталитет, какви са взаимоотношенията ни с другите“, споделят създателите на спектакъла.
В представлението участват още актьорите Димо Димов, Любомира Башева, Светослав Славчев, Поля Йорданова, Петко Петков, Надежда Петкова, Адриана Димова, Таня Йоргова, Анатолий Ставрев, Марио Василев, Найден Банчевски, Гордан Коев, Любен Попов.
Художник на спектакъла е Гергана Лазарова-Рънкъл, която е използвала елементи от структурата на кораб за изграждането на сценичната среда. Музиката е на музикално студио „Елисей“.
Премиерните представления са на 15, 16 и 17 декември.
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg