Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за големия български дипломат Иван Станчов

Иван Станчов
Снимка: Кирчо Стоичков

Иван Станчов е роден на 1 април 1929 г. в гр. София. Семейството е принудено да емигрира от България през 1943 г. по политически причини.

След политическите и икономически промени в Централна и Източна Европа през 1990г. се завръща в България за пръв път след 47 години.

През 1991 г. Иван Станчов е назначен за посланик на Република България във Великобритания и за първи български посланик в Република Ирландия. Връчва на кралица Елизабет акредитивните си писма, облечен в посланическия костюм на дядо си – Димитър Янев Станчов (1863-1940 г.), също посланик във Великобритания (1908, 1922-1924 г.), министър на външните работи (1906 г.) и министър-председател на България (1907 г.)

За личността и делото на Иван Станчов разказва в “Нашият ден“ Снежина Мечева, директор на българското училище „Иван Станчов“ към посолството на България в Лондон и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина.

“Този човек промени не само моята биография и на мнозина други, но и биографията на България и дори биографията на България в Обединеното кралство.

Когато дойде през 1991 г. като посланик във Великобритания, преобърна всичко. Преобърна представата за посолство, превърна посолството в дом за българите. Преди беше само институция с администратори.

Не делеше хората по партийна принадлежност, учеше ни как да се уважаваме заради достойнствата си.

Първото, което направи, когато дойде, е да възстанови затвореното от България училище за българчетата и то за всички, които желаят децата им да учат български в чужбина. Защото той беше изстрадал 47 г. живот в чужбина, когато е мечтал да бъде в България и децата му не знаеха български, защото не са имали възможност да ходят на училище.

Създаде и параклис към посолството, знаейки колко е важно за хората, носейки вярата в себе си, да я изповядват някъде, където е българско.

Отвори за първи път вратите за талантливи и бедни български студенти, които бяха приети в най-добрите университети във Великобритания, но нямаха възможност да живеят в центъра на Лондон. Той ги покани да живеят в посолството безплатно, не срещу труд.

Чуйте Снежина Мечева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Денка и Петър Георгиеви

Вторият живот на плодовете и зеленчуците

Денка и Петър Георгиеви от село Исперихово в община Брацигово са земеделски производители, които преди много години разбират, че преработването на собствената продукция прави един производител много по-устойчив, а продукцията му – търсена по-дълго време и с много повече шансове да бъде консумирана от потребителите. България има традиции в..

публикувано на 19.06.24 в 17:30
Проф. д-р Асен Дудов

Отзвук от Националната конференция по онкология

Национална конференция по онкология се проведе на 14 и 15 юни в София. За отзвука от събитието, за съвременното лечение на ракови заболявания и последните постижения на биологичната терапия – разговор в "Lege Artis" с председателя на Българското онкологично дружество  проф. д-р Асен Дудов . Дълги години класическата химиотерапия е единствена..

публикувано на 19.06.24 в 13:05

Здравното образование и българската учебна система

Акцент в днешното издание на "Lege Artis" е здравното образование в училище . В интервю за БНР в началото на годината доц. д-р Васил Трайков, председател на Дружеството на кардиолозите в България, подчерта, че в българската образователна система липсват часове по здравно образование. Ето защо тази година информационната кампания по повод Световния..

публикувано на 19.06.24 в 11:37
Антоний Христов и водещата на предаването

Трансчовекът в България – документален поглед

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" бяха обсъдени част от проблемите, пред които са изправени ЛГБТИ хората в България в седмицата на Прайд-2024. Гост в предаването е режисьорът Антоний Христов , един от малкото открити транс хора в България, който разказа за своя бъдещ проект за документален филм. Антоний Христов сподели..

публикувано на 19.06.24 в 10:13

Людмил Фотев: За бирата като джаз

Науката, културата, боговете, светците, легендите, археологията, но и архитектурата, обещаните абатства и някои мечтани замъци, човешката особа, спортът, хуморът и природните дадености – какво ни казва бирата за всички тях, научаваме от автора на изследването "Езиците на бирата" Людмил Фотев – гост в "Нашият ден". По думите на Фотев биреният..

публикувано на 19.06.24 в 10:12