Правото и цифровите технологии – кои са правните аспекти и акцентите в обучението на УНСС?
Проф. Таня Йосифова, експерт по гражданско право, преподавател в Юридическия факултет на УНСС, консултант на предаването "Законът и Темида", разказва повече за правните аспекти на обучение по темата:
"Курсът, който стартира в Института за следдипломна квалификация при УНСС, представлява една дългосрочна квалификация по право и цифрови технологии. Това е едно интердисциплинарно обучение, което се провежда както присъствено, така и дистанционно. Курсът предоставя комплексни интердисциплинарни знания, относно навлизащата все повече дигитализация във всички сфери на обществения живот.
Като цяло екипът е много добре подбран от водещи специалисти в тази област. В този курс могат да кандидатстват всички лица, които имат завършено висше образование – юристи, икономисти, специалисти по информационни технологии...
Учебният план е в рамките на два семестъра – обучението се повежда в събота и в неделя (улеснение за работещите курсисти). В рамките на учебния план сме се постарали да обхванем дисциплини, които са актуални и отразяват съвременното развитие на българското право и на правото на ЕС. Тук са включени въпросите на електронното управление, електронното правосъдие, правното регулиране на електронната търговия, вкл. изискванията към онлайн магазините, интелектуалната собственост в дигиталната среда, електронни административни услуги...
Обучението е сертифициращо. Завършва със сертификат, който е едно предимство за лицата, преминали обучението."
Чуйте повече от звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg