Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вицът – истината или се шегуваш

Снимка: Pixabay

Вицът се появява още в Древността, но продължава да бъде сред популярните форми на изразяване и общуване на съвременния човек. Преобразява се с времето и според ситуацията и по този начин засвидетелства фазите на комичното в различните епохи и социални групи. Покорява нови хоризонти, но всеки път носи важни послания за събитията, социалните процеси и тяхното разбиране. Подлага на изпитание ценностите, нагласите и стереотипите ни. Хубав ли е, никога не умира. Само бива прекрояван спрямо политическата система, настоящия властник и модерните в случая жанрове.

Той винаги е актуален и се оглежда в действителността, в която живеем. Рисува ѝ картина, която ни разсмива. Неслучайно все сме му благодарни, та нали, ако я няма шегата, едва ли ще я има и истината.

Вицът непрекъснато анализира реалността и ни помага да поговорим за тъжното и да го приемем. Лекува ни чрез смях и ни дава възможност да освободим напрежението и да изразим радостта, но и недоволството си.

Героите в него не спират да се сменят, но един е универсален – „Аз“-ът на човека. Именно вицът ни помага най-точно да опознаем другите, но и самите нас. Учи ни да се присмиваме над себе си, над грешките и изборите, които правим. Той владее езика на смеха, чрез който хората умело общуват. И докато има поне един, който да му се засмее насреща, вицът все така истински живее. Светът се променя, а с него и той. Това прави природата му някак вечна и го превръща в неизчерпаем източник на хумор. А хуморът има нужда от изненада, за да се задейства и от спокойствие, за да се преживее.

Затова и текстът не започва директно с виц – едва ли шегата щеше да се получи. Това обаче е добра причина „Какво се случва“ да избере да повярва на Фройд. Според него човек може да си тананика, дори да си пее сам, но сам виц не може да си разкаже. Трябва да е в компания, за да се случи чудото на общуването, провокирано от асоциациите на всеки участник в него.

Ето защо за вица в „Какво се случва“ – разговор в компанията на:

• Оля Малинова, стендъп комедиантка и създателка на комедийния формат „Три жени на микрофона“, която се захвана с разказването на детски вицове на деца. От нея можете да чуете коя е най-трудната публика и как всеки може да се превърне в творец, стане ли дума за виц.

• Дамян Диамандиев, създател на Haha.bg, първата социална мрежа за вицове и смешни истории, от който ще научите как се пише, събира и споделя смешното и защо и сам вицът е виц.

• Моника Балаян, психолог и създател на програма по смехотерапия, която представи смеха като културна емоция и разказа как тъкмо той ни връща към себе си. Според нея повече от всякога проявяваме интерес към вицовете, защото те ни дават усещането за заедност, от което се нуждаем във време на дистанция от всевъзможен вид.

Чуйте в звуковите файлове защо вицът е много повече от забавен начин да виждаме реалността.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киното като портал към различни светове

"Следва изпълнението на Жана Янева!…", но, докато звучи в главата на зрителите красивият глас на Мария Илиева, която дава живот на думите на Дамян Дамянов и на всеки му, се иска да остане тази нощ, всъщност виждаме нея – високата, руса актриса, с която киното в действителност е портал към различни светове.  Стефания Кочева се занимава с театър от..

публикувано на 29.12.24 в 09:15
Калина Станева, Станислав Дончев и Теодора Стоилова-Дончева

Теодора и Станислав Дончеви – едно киносемейство в Международния ден на киното

Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..

публикувано на 28.12.24 в 13:48
Изложба „Тихи речи“ на Полин Бодри и Ренате Лоренц в галерия „Структура“

"Тихи речи" в галерия "Структура"

Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..

публикувано на 28.12.24 в 12:35
Борис Христов

Неподозираният Борис

В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..

публикувано на 28.12.24 в 08:35
Стефан Димитров

Стефан Димитров: За любовта и добрите същества

До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..

публикувано на 27.12.24 в 15:50