Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Димитров:

Мораториумът върху цените на енергоносителите – глътка въздух преди промените в енергетиката

Мартин Димитров
Снимка: БГНЕС

Въпреки негативните отзиви на енергийни специалисти миналата седмица парламентът прие мораториум върху цените на тока и газа до 31 март, следващата година, специално за масовия потребител.

Доста експерти предупреждават, че това може да доведе до „избухването“ на цените през  пролетта, че не е най-разумното нещо, заговори се дори за режим на тока.

В почивните дни премиерът Кирил Петков също взе отношение по темата, но по негова преценка – мораториумът в момента е най-правилната мярка. Той е стигнал до това заключение, след като в съботната вечер преди няколко дни е провел съвещание със специалисти по енергетиката.

И все пак и той призова тази непазарна мярка да бъде за съвсем кратък период.

Подобно становище застъпи и депутатът от Демократична България Мартин Димитров в ефира на предаването „Нашият ден“ по БНР.

Според него периодът, в който цените на тока, парното и газа ще бъдат задържани на сегашните нива, трябва да бъде използван не само за сериозни анализи за състоянието на българската енергетика, но и за чисто конкретни начини за преодоляване на енергийната криза.

Едно от нещата, които новата власт трябва да направи, е да ускори преговорите с Азербайджан за закупуване на по-евтин азерски газ, другото е да се форсира енергийния коридор с Гърция, като през цялото време да върви процедурата за нотификация от Европейската комисия за диференциран данък ДДС за енергийните продукти. Само с всички тези мерки може да се преодолее кризата в енергетиката, смята г-н Димитров.

Чуйте Мартин Димитров в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03