Въпреки негативните отзиви на енергийни специалисти миналата седмица парламентът прие мораториум върху цените на тока и газа до 31 март, следващата година, специално за масовия потребител.
Доста експерти предупреждават, че това може да доведе до „избухването“ на цените през пролетта, че не е най-разумното нещо, заговори се дори за режим на тока.
В почивните дни премиерът Кирил Петков също взе отношение по темата, но по негова преценка – мораториумът в момента е най-правилната мярка. Той е стигнал до това заключение, след като в съботната вечер преди няколко дни е провел съвещание със специалисти по енергетиката.
И все пак и той призова тази непазарна мярка да бъде за съвсем кратък период.
Подобно становище застъпи и депутатът от Демократична България Мартин Димитров в ефира на предаването „Нашият ден“ по БНР.
Според него периодът, в който цените на тока, парното и газа ще бъдат задържани на сегашните нива, трябва да бъде използван не само за сериозни анализи за състоянието на българската енергетика, но и за чисто конкретни начини за преодоляване на енергийната криза.
Едно от нещата, които новата власт трябва да направи, е да ускори преговорите с Азербайджан за закупуване на по-евтин азерски газ, другото е да се форсира енергийния коридор с Гърция, като през цялото време да върви процедурата за нотификация от Европейската комисия за диференциран данък ДДС за енергийните продукти. Само с всички тези мерки може да се преодолее кризата в енергетиката, смята г-н Димитров.
Чуйте Мартин Димитров в звуковия файл.
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни. Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..
Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..
Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg