На 22 декември е премиерата на новата версия на филма “Матрицата: Възкресения”. Режисьорът визионер Лана Уашовски представя дългоочаквания четвърти филм от революционната поредица, която преобърна представите за жанра.
С “Матрицата: Възкресения” се завръщаме в свят с две реалности: едната, на обикновеното ежедневие и другата – с това, което се случва отвъд него.
За да разбере дали неговата реалност е истинска, Томас Андерсън ще трябва още веднъж да избере да последва белия заек.
Новата версия коментира в “Нашият ден“ кинокритикът Благой Иванов:
“Проблемът идва основно от времето, в което този филм се прави, което е минало. Няма как да повториш успеха на първия филм, защото трудно може да повториш този ефект отново, дори да си направил невероятно добър филм. Според мен новата версия е далеч и от добър филм. Той разчита много повече на носталгията и много малко успява да додаде, което да го направи смислен и да оправдае съществуването му отвъд комерсиалното, което очевидно е основната мотивация.“
Темата коментира в “Нашият ден“ кинокритикът Владислав Апостолов:
“Благой е прав с това, че основната задача е била през трамплина на носталгията да се отскочи към грабване на малко допълнителни пари. Може би някъде там е имало и желание да се изтрие спомена от разочароващите две продължения на оригиналната “Матрица“ от началото на новия век, но се опасявам, че ситуацията ще се влоши.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg