Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ББР обявява нов продукт, насочен към сектор “Туризъм“

Илия Лингорски: Очаква се пик на инфлацията в пролетните месеци

| обновено на 04.01.22 в 10:33
Илия Лингорски
Снимка: БГНЕС

На 4-ти януари ще бъде обявена най-новата програма на ББР, която ще бъде в подкрепа на компаниите – най-вече микро-, малките и средните компании, които са основно в сферата на туризма. Това безспорно е сектор, пряко засегнат от пандемията. Вече има първоначална информация, която е на интернет страницата на ББР – съобщи в предаването “Нашият ден“ на БНР главният икономист на ББР Илия Лингорски.

"Тази програма за ликвидна помощ ще бъде насочена в две основни направления. Едната ще бъде за ресторантьорството, тя ще бъде отворена за финансиране на ресторантьори, включително стартиращи. Важно е да подчертаваме, че програмата подкрепя малките и средните предприятия, микро- и стартиращите в сектора, както за оборотен капитал и средства, необходими за разплащане на реални заплати и разходи, така и за инвестиции, за развитие на техния бизнес."

Ще бъде подписан и меморандум за сътрудничество между ББР и Министерството на туризма.

Изминалата година

“2021 година беше година на един бърз растеж след първоначалния шок, предизвикан от пандемията от Covid-19.  Все още нямаме окончателните данни за миналата година, но предварителните очаквания са за едно по-високо от първоначално очакваното възстановяване на брутния ни продукт и икономиката от порядъка на 4% за годината.“

Какви ще са основните двигатели на растежа през 2022 година?

“През годината, която започна, на първо място, се очаква да има силно позитивно влияние на възстановяването на инвестициите.

Трайно възстановяващото се и ускоряващо потребление, от една страна, е един от двигателите и инвестициите, от друга. Като те са с по-голяма тежест като принос във възстановяването.“

Инфлацията

“Поскъпването на суровините и енергоносителите и то по-специфично в Европа е съществен фактор и компонент, който има много бърз ефект на разпространение върху цените на всички стоки и услуги.

Специфичното за този инфлационен процес е, че първо, в нашата икономика той е резултат на външни фактори. Инфлационният натиск този път дойде, на първо място, не толкова от страната на потреблението, а беше причинен основно от страната на предлагането. В резултат на пандемията беше нарушен ритъмът на веригите на снабдяване и на доставки.

Очакванията и прогнозата на Министерството на финансите за 2022 година са инфлацията да бъде по-висока. Консенсусът е за пик на инфлацията в пролетните месеци."

Банките за развитие  

"Банките за развитие, както и ББР, имат основна функция да бъдат противоциклични, особено в условия на криза, да обезпечават непрекъснатостта на достъпа до финансиране на бизнеса, особено за малките и средни предприятия.

Именно с такъв мандат беше натоварена ББР през 2020 година след първоначалния пандемичен шок. Тя беше натоварена с ангажимента да започне веднага програми в подкрепа както на обезпечаване ликвидност за бизнеса, така и по отношение подкрепа на заетостта, най-вече на хората, които временно изпадат в нетрудоспособност. Тези две гаранционни програми, които в ББР осъществяваме чрез партньорство с търговските банки, продължават да работят.“

Чуйте Илия Лингорски в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50

Антигероите оживяват: Новата книга на Васил Русев

Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..

обновено на 03.01.25 в 10:02
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27