Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ББР обявява нов продукт, насочен към сектор “Туризъм“

Илия Лингорски: Очаква се пик на инфлацията в пролетните месеци

| обновено на 04.01.22 в 10:33
Илия Лингорски
Снимка: БГНЕС

На 4-ти януари ще бъде обявена най-новата програма на ББР, която ще бъде в подкрепа на компаниите – най-вече микро-, малките и средните компании, които са основно в сферата на туризма. Това безспорно е сектор, пряко засегнат от пандемията. Вече има първоначална информация, която е на интернет страницата на ББР – съобщи в предаването “Нашият ден“ на БНР главният икономист на ББР Илия Лингорски.

"Тази програма за ликвидна помощ ще бъде насочена в две основни направления. Едната ще бъде за ресторантьорството, тя ще бъде отворена за финансиране на ресторантьори, включително стартиращи. Важно е да подчертаваме, че програмата подкрепя малките и средните предприятия, микро- и стартиращите в сектора, както за оборотен капитал и средства, необходими за разплащане на реални заплати и разходи, така и за инвестиции, за развитие на техния бизнес."

Ще бъде подписан и меморандум за сътрудничество между ББР и Министерството на туризма.

Изминалата година

“2021 година беше година на един бърз растеж след първоначалния шок, предизвикан от пандемията от Covid-19.  Все още нямаме окончателните данни за миналата година, но предварителните очаквания са за едно по-високо от първоначално очакваното възстановяване на брутния ни продукт и икономиката от порядъка на 4% за годината.“

Какви ще са основните двигатели на растежа през 2022 година?

“През годината, която започна, на първо място, се очаква да има силно позитивно влияние на възстановяването на инвестициите.

Трайно възстановяващото се и ускоряващо потребление, от една страна, е един от двигателите и инвестициите, от друга. Като те са с по-голяма тежест като принос във възстановяването.“

Инфлацията

“Поскъпването на суровините и енергоносителите и то по-специфично в Европа е съществен фактор и компонент, който има много бърз ефект на разпространение върху цените на всички стоки и услуги.

Специфичното за този инфлационен процес е, че първо, в нашата икономика той е резултат на външни фактори. Инфлационният натиск този път дойде, на първо място, не толкова от страната на потреблението, а беше причинен основно от страната на предлагането. В резултат на пандемията беше нарушен ритъмът на веригите на снабдяване и на доставки.

Очакванията и прогнозата на Министерството на финансите за 2022 година са инфлацията да бъде по-висока. Консенсусът е за пик на инфлацията в пролетните месеци."

Банките за развитие  

"Банките за развитие, както и ББР, имат основна функция да бъдат противоциклични, особено в условия на криза, да обезпечават непрекъснатостта на достъпа до финансиране на бизнеса, особено за малките и средни предприятия.

Именно с такъв мандат беше натоварена ББР през 2020 година след първоначалния пандемичен шок. Тя беше натоварена с ангажимента да започне веднага програми в подкрепа както на обезпечаване ликвидност за бизнеса, така и по отношение подкрепа на заетостта, най-вече на хората, които временно изпадат в нетрудоспособност. Тези две гаранционни програми, които в ББР осъществяваме чрез партньорство с търговските банки, продължават да работят.“

Чуйте Илия Лингорски в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35