Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуозният пианист Симеон Гошев за новия си компактдиск

Симеон Гошев
Снимка: личен архив

През 2019 година Симеон Гошев печели конкурса „Bösendorfer“ във Виена и получава втора награда в най-големия международен конкурс за пиано в България – „Панчо Владигеров“. През ноември същата година, след натоварен сезон с концерти из Европа, той дебютира и като солист на оркестъра на Българското Национално радио, изпълнявайки 4-ти клавирен концерт на Бетовен. Първият компактдиск с негови изпълнения – „Българско клавирно наследство“, сборник от едни от най-известните клавирни композиции на български композитори, излезе през 2020 година, а втора част от същия проект, този път изцяло с интерпретации на Симеон Гошев излезе преди седмица, споделя Симеон Гошев като представя албума за първи път в „Артефир“:

„Първият компактдиск е с мое участие, освен аз, свирят и още няколко много известни български пианисти, вторият диск, който излезе е изцяло мой. Идеята на проекта е разпространяване на българската култура по света. Дискът, който се прави с мое изпълнение, заедно с нотния опис ще бъдат изпратени на всички библиотеки по света и на всички институции, които имат интерес към културното многообразие. Това което ме учуди, когато се подготвях, е колко трудно могат да се намерят произведения на големи български класици – и ноти, и записи на произведения, на големи имена като Панчо Владигеров. Това са произведения, които приемаме за класически в нашата култура, но остават напълно неизвестни по света. А те не отстъпват като качество и съдържание на другите известни култури. Просто не сме успели да разпространим нашето изкуство, а този проект има такава мисия – да създаде памет.“

Симеон Гошев живее във Виена вече повече от 10 години. Първо учи в Музикалния университет във Виена, продължава да се развива и да живее там и до днес, но не забравя и България:

„Имах щастието да направя своя дебют в Музикферайн, в една от новите зали с двама млади колеги. Предстоят два концерта там. Единият е клавирен рецитал, където ще изпълнявам творби от Янечек, това може би се дължи и на наградата, която получих на негово име през 2017 година. А другият концерт ще бъде на 9 юни. Той е част от Летния фестивал. Ще изпълня творби от Шуман, Брамс и Лист, под наслов „Думи в музиката“, защото всички произведения, които свиря насочват към литературни жанрове като сонети, балади, четения.“

Симеон Гошев и Ангелина Грозева
Симеон Гошев е лауреат на много международни конкурси за пиано: „Янечек” в Бърно, „De Bach au Jazz”.  Учил е при световно известни пианисти като Олег Майзенберг и Лилия Зилберщайн. Миналата година получава и докторска степен към Националната музикална академия в София и вече преподава във Виена.

„Още като ученик печелех клавирни конкурси. Всеки един конкурс и признание е една стъпка напред към моя успех и съм благодарен. Бакалавърската си степен завърших при Щефан Владар. От всеки един музикант, научих различни неща. Различни начини на преподаване, методика, носят информацията по различен начин. Мога да препоръчам на всички музиканти да се опитат да вземат от възможно повече хора опит и уроци. Преподавам пиано в Музикалния университет във Виена от октомври на 2021-ва година, където учих всъщност. Това за мен е една уникална възможност и е чест, че мога да бъда част от преподавателския екип. Нямам любим композитор, в определени моменти в живота човек се свързва с различни композитори. Моят докторат е система върху Стравински, това е тема, която ме е занимавала. Но всеки период насочва музикантите към различни композитори.“

През настоящия сезон Симеон Гошев има участия в „Musikverein Vienna“, „Royal Theatre“ във Варшава, „Teatro Carlo Felice“ в Генуа, както и на Софийски музикални седмици в България.

Повече за Симеон Гошев и неговите успехи в музиката, чуйте в звуковия файл.

Снимки: личен архив Симеон Гошев, Невена Праматарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50
Бомбино (в средата) с Джакраве Юба Диа (бас) и Кори Уилхелм (барабани) на първото им гостуване в България (ноември, 2023 г.)

Омара "Бомбино" Моктар с два камерни концерта в София

След фурора си на голяма клубна сцена у нас в началото на миналия ноември Бомбино реши да повтори и потрети с два концерта във формат "limited edition"за по 180 човека всеки – на 22 май, сряда , и на следващия ден – 23 май, четвъртък, в зала "Сингълс" на НДК (вход А4). Поканата, както и миналия път, идва от платформата "Афровизия" и..

публикувано на 16.05.24 в 21:36

"Бенджамин Бътън" на сцената на Областния музикален театър Линц

През 1860 година в Балтимор се ражда Бенджамин Бътън, но не като малко, сладко бебе, а като брадясал старец. Съдбата му е предначертана: той ще изживее живота си в обратен ход и от ден на ден ще става… все по-млад. Когато на 50-годишна възраст Бътън се запознава с почти 30 години по-младата от него Хилдегарде, главният герой трябва всичко да заложи..

публикувано на 16.05.24 в 18:21