През 2019 година Симеон Гошев печели конкурса „Bösendorfer“ във Виена и получава втора награда в най-големия международен конкурс за пиано в България – „Панчо Владигеров“. През ноември същата година, след натоварен сезон с концерти из Европа, той дебютира и като солист на оркестъра на Българското Национално радио, изпълнявайки 4-ти клавирен концерт на Бетовен. Първият компактдиск с негови изпълнения – „Българско клавирно наследство“, сборник от едни от най-известните клавирни композиции на български композитори, излезе през 2020 година, а втора част от същия проект, този път изцяло с интерпретации на Симеон Гошев излезе преди седмица, споделя Симеон Гошев като представя албума за първи път в „Артефир“:
„Първият компактдиск е с мое участие, освен аз, свирят и още няколко много известни български пианисти, вторият диск, който излезе е изцяло мой. Идеята на проекта е разпространяване на българската култура по света. Дискът, който се прави с мое изпълнение, заедно с нотния опис ще бъдат изпратени на всички библиотеки по света и на всички институции, които имат интерес към културното многообразие. Това което ме учуди, когато се подготвях, е колко трудно могат да се намерят произведения на големи български класици – и ноти, и записи на произведения, на големи имена като Панчо Владигеров. Това са произведения, които приемаме за класически в нашата култура, но остават напълно неизвестни по света. А те не отстъпват като качество и съдържание на другите известни култури. Просто не сме успели да разпространим нашето изкуство, а този проект има такава мисия – да създаде памет.“
Симеон Гошев живее във Виена вече повече от 10 години. Първо учи в Музикалния университет във Виена, продължава да се развива и да живее там и до днес, но не забравя и България:
„Имах щастието да направя своя дебют в Музикферайн, в една от новите зали с двама млади колеги. Предстоят два концерта там. Единият е клавирен рецитал, където ще изпълнявам творби от Янечек, това може би се дължи и на наградата, която получих на негово име през 2017 година. А другият концерт ще бъде на 9 юни. Той е част от Летния фестивал. Ще изпълня творби от Шуман, Брамс и Лист, под наслов „Думи в музиката“, защото всички произведения, които свиря насочват към литературни жанрове като сонети, балади, четения.“
Симеон Гошев е лауреат на много международни конкурси за пиано: „Янечек” в Бърно, „De Bach au Jazz”. Учил е при световно известни пианисти като Олег Майзенберг и Лилия Зилберщайн. Миналата година получава и докторска степен към Националната музикална академия в София и вече преподава във Виена.
„Още като ученик печелех клавирни конкурси. Всеки един конкурс и признание е една стъпка напред към моя успех и съм благодарен. Бакалавърската си степен завърших при Щефан Владар. От всеки един музикант, научих различни неща. Различни начини на преподаване, методика, носят информацията по различен начин. Мога да препоръчам на всички музиканти да се опитат да вземат от възможно повече хора опит и уроци. Преподавам пиано в Музикалния университет във Виена от октомври на 2021-ва година, където учих всъщност. Това за мен е една уникална възможност и е чест, че мога да бъда част от преподавателския екип. Нямам любим композитор, в определени моменти в живота човек се свързва с различни композитори. Моят докторат е система върху Стравински, това е тема, която ме е занимавала. Но всеки период насочва музикантите към различни композитори.“
През настоящия сезон Симеон Гошев има участия в „Musikverein Vienna“, „Royal Theatre“ във Варшава, „Teatro Carlo Felice“ в Генуа, както и на Софийски музикални седмици в България.
Повече за Симеон Гошев и неговите успехи в музиката, чуйте в звуковия файл.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg