През 2019 година Симеон Гошев печели конкурса „Bösendorfer“ във Виена и получава втора награда в най-големия международен конкурс за пиано в България – „Панчо Владигеров“. През ноември същата година, след натоварен сезон с концерти из Европа, той дебютира и като солист на оркестъра на Българското Национално радио, изпълнявайки 4-ти клавирен концерт на Бетовен. Първият компактдиск с негови изпълнения – „Българско клавирно наследство“, сборник от едни от най-известните клавирни композиции на български композитори, излезе през 2020 година, а втора част от същия проект, този път изцяло с интерпретации на Симеон Гошев излезе преди седмица, споделя Симеон Гошев като представя албума за първи път в „Артефир“:
„Първият компактдиск е с мое участие, освен аз, свирят и още няколко много известни български пианисти, вторият диск, който излезе е изцяло мой. Идеята на проекта е разпространяване на българската култура по света. Дискът, който се прави с мое изпълнение, заедно с нотния опис ще бъдат изпратени на всички библиотеки по света и на всички институции, които имат интерес към културното многообразие. Това което ме учуди, когато се подготвях, е колко трудно могат да се намерят произведения на големи български класици – и ноти, и записи на произведения, на големи имена като Панчо Владигеров. Това са произведения, които приемаме за класически в нашата култура, но остават напълно неизвестни по света. А те не отстъпват като качество и съдържание на другите известни култури. Просто не сме успели да разпространим нашето изкуство, а този проект има такава мисия – да създаде памет.“
Симеон Гошев живее във Виена вече повече от 10 години. Първо учи в Музикалния университет във Виена, продължава да се развива и да живее там и до днес, но не забравя и България:
„Имах щастието да направя своя дебют в Музикферайн, в една от новите зали с двама млади колеги. Предстоят два концерта там. Единият е клавирен рецитал, където ще изпълнявам творби от Янечек, това може би се дължи и на наградата, която получих на негово име през 2017 година. А другият концерт ще бъде на 9 юни. Той е част от Летния фестивал. Ще изпълня творби от Шуман, Брамс и Лист, под наслов „Думи в музиката“, защото всички произведения, които свиря насочват към литературни жанрове като сонети, балади, четения.“
Симеон Гошев е лауреат на много международни конкурси за пиано: „Янечек” в Бърно, „De Bach au Jazz”. Учил е при световно известни пианисти като Олег Майзенберг и Лилия Зилберщайн. Миналата година получава и докторска степен към Националната музикална академия в София и вече преподава във Виена.
„Още като ученик печелех клавирни конкурси. Всеки един конкурс и признание е една стъпка напред към моя успех и съм благодарен. Бакалавърската си степен завърших при Щефан Владар. От всеки един музикант, научих различни неща. Различни начини на преподаване, методика, носят информацията по различен начин. Мога да препоръчам на всички музиканти да се опитат да вземат от възможно повече хора опит и уроци. Преподавам пиано в Музикалния университет във Виена от октомври на 2021-ва година, където учих всъщност. Това за мен е една уникална възможност и е чест, че мога да бъда част от преподавателския екип. Нямам любим композитор, в определени моменти в живота човек се свързва с различни композитори. Моят докторат е система върху Стравински, това е тема, която ме е занимавала. Но всеки период насочва музикантите към различни композитори.“
През настоящия сезон Симеон Гошев има участия в „Musikverein Vienna“, „Royal Theatre“ във Варшава, „Teatro Carlo Felice“ в Генуа, както и на Софийски музикални седмици в България.
Повече за Симеон Гошев и неговите успехи в музиката, чуйте в звуковия файл.
Те са инди, но имат суперхитове. Музиката им е депресивно интелектуална, но и красиво мелодична, сякаш наднича иззад слънчева мъгла. Парчетата им са бавни и бързи. Те са брит поп, но и гаражен рок. Свирят в малки клубове и на големи стадиони. Годините и събитията са оплели с многобройни невидими нишки сърцата, умовете, надеждите, желанията и..
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg