Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Стоянка Черкезова:

Наблюдава се по-интензивно намаляване на населението

По-ускорено увеличаване на дела на хората над 65 годишна възраст

Снимка: НСИ

В България живеят 6 520 314 души – това показва предварителната оценка на Националния статистически институт от преброяването през есента на тази година.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението, департамент Демография при БАН.

“Преброяването потвърждава нашите очаквания от преди това. Това, което може да се изведе като извод, е, че се наблюдава едно по-интензивно намаляване на населението, което е малко по-неочаквано. Действително, очакваше се намаляване на населението, но това тук изглежда по-интензивно.

Причината за това вероятно е по-голямата миграция. Ако 53% от намаляването на населението се дължи на естествения прираст, т.е. населението е намаляло с 450 000 души, приблизително за 10-годишен период. Всяка година с по 45 000 души е намалявало приблизително, в резултат на миграцията.

Броят на изселените е по-голям от броя на заселените, населението намаляваше с 396 000 души, близо 40 000 души годишно. Това в сравнение с предходния период е доста по-интензивно.

Основното намаляване на населението при предишните две преброявания се дължеше на естествения прираст, сега имаме едно интензифициране на миграционните движения.

Нещо, което по принцип трудно може да се предвиди. В резултат на това е и по-неблагоприятната тенденция, която наблюдаваме. Наблюдаваме по-сериозно задълбочаване на тенденцията.

Логично можем да предположим, че тази миграция е съдействала понеже повечето от емигрантите от България към чужбина са в по-млада, трудоспособна възраст.


Наблюдаваме по-интензивно увеличаване на дела на хората над 65-годишна възраст. Ако сега имаме увеличаване с 5,4% на пункта на този дял, при предходните две преброявания имаме увеличаване между 2 и 2,5%. Имаме два пъти по-интензивно увеличаване на възрастното население.

Само в София има увеличаване на населението. При предходното преброяване имаме 1 млн. и 200 хил., то при сегашното имаме 1 млн. и 500 хил.

Във всички останали области на страната има намаляване на населението. Ако при предишното преброяване във Варна имаше увеличаване на населението, то сега имаме намаляване на населението с 10%.

Други области, в които има намаляване на населението, са – Пловдив, Бургас, Благоевград, Стара Загора. Най-голямо намаляване има във Видин, в Добрич и в Монтана.

Другата група, в която също се наблюдава намаляване на населението, е Велико Търново, Разград, Силистра и Търговище."

Данните не са окончателни

“Данните, които в момента излизат от НСИ, не са окончателните. Твърде е рано да говорим за точни оценки.

Второто нещо е, че конкретно това преброяване протече при едни безпрецедентни до момента условия на Covid-19, което доста възпрепятства извършването на самото преброяване и извеждането на максимално точни оценки е затруднено. Въпреки това не очаквам някакви сериозни разлики при окончателното обявяване на данните.“

Чуйте повече в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Тучев

Левски и бъдещето: Уроци от миналото за дигиталната ера

Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения..

обновено на 18.02.25 в 10:31
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15