Твърдението, че използваме едва 10% от мозъка си, е един от най-устойчивите митове на нашето време.
Разбираемо е желанието ни да вярваме, че имаме скрит потенциал, който бихме могли да събудим и да използваме за велики дела, но, уви, науката е развенчала трайно този мит.
„Освен погрешно, това убеждение е и обидно към самия мозък – плод на многомилионна еволюция – казва Никола Кереков. И едва ли тези милиони години са минали с едничката цел да скрият потенциала ни от самите нас.
Със сигурност определени части от мозъка не са активи през цялото време, но простата аритметика показва, че всекидневно, от момента, в който станем от леглото, едни 13% са постоянно активни, за да можем да се движим, и да извършваме елементарни битови дейности и с това вече надхвърляме митичните 10%.
Освен от неврони/сивото вещество мозъкът е съставен и от връзки, да ги наречем окабеляване/бялото вещество. Факт е, че сивото вещество е около 10% и вероятно оттам тръгва митът – дал храна не само на попкултурата, но и на метода на сугестопедията.
Ако наистина използвахме 10% от мозъка си и знаехме кои са те, не би имало риск при поразяване в останалите 90 процента, а това не е така. Дори малки поражения върху мозъчната тъкан води до сериозни нарушения.
Магнитният резонанс показва, че по-голямата част от мозъка ни е активен през повечето време и в хода на деня ние натоварваме всички негови части.
До 20% от енергията, която използваме всекидневно, отива за мозъка - орган, който заема 2% от теглото ни.“
Чуйте още аргументи, доказващи, че това дали и как натоварваме мозъка си, е наша работа.
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg