За един от най-атрактивните музеи у нас с колекция от оригинални образци от минералните ресурси на българската земя – Националния музей „Земята и хората“ – разказва Милена Христова, ръководител на отдел „Връзки с обществеността“. Можете да научите за интересните изложби, впечатлили публиката през отминалата година, както и за предстоящите нови проекти, които се очаква да бъдат реализирани от Националния музей „Земята и хората“ през новата 2022 година.
Музеят е разположен в някогашната военна работилница (Софийски артилерийски арсенал), която е част от националното архитектурно културно наследство. За да отговаря на стандартите на НМЗХ, сградата е адаптирана и реставрирана по проект на арх. Христо Ганчев. Експозиционният стил и вътрешното оформление са по проект на проф. Иван Радев, монументалната живопис е дело на проф. Теофан Сокеров, а проф. Иван Радев е автор на скулптурата от кристал, пред музейната сграда.
Богатствата на музея се разкриват в осем постоянни експозиции: „Гигантски кристали”, „Минерали на земята”, „Минерални ресурси на земята”, „Минерални ресурси на България”, „Минерали на България”, „Скъпоценни и декоративни камъни”, „Материали”, колекция „Петър Трантев“. Една от най-големите колекции, притежание на Националния музей „Земята и хората“, е колекцията „Гигантски кристали от Бразилия“, дарена през 1985 г. от българския емигрант Илия Делев.
До края на месец януари на посетителите се предлагат интересни временни изложби:
• „Нови постъпления 2021“
от 1 до 31 януари от 10 до 18 часа
Вход с билети
• „Минералогията – най-древната геонаука“ – изложба на книги
НМ „Земята и хората“ и Българското минералогическо дружество
от 1 до 31 януари от 10 до 18 часа
• „Минерали и скъпоценни камъни във филателията“ – колекция на проф. Р. Костов
от 1 до 31 януари от 10 до 18 часа
• „Археоминералогия в българската праистория“ – постерна изложба
Българското минералогическо дружество
от 1 до 31 януари от 10 до 18 часа
• „Раждането на Луната – геоложка история“
от 28 до 31 януари от 10 до 18 часа
Повече подробности могат да се научат от електронната страница на музея.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg