Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български камерен оркестър - Добрич отбелязва 125 години от рождението на акад. Петко Стайнов

2
Български камерен оркестър - Добрич

С редица събития се отбелязват 125 години от рождението на Петко Стайнов (01.12.1896-26.06.1977) – български композитор, публицист и общественик. В памет на големия български композитор се проведоха и провеждат концерти и изложби в цяла България. Град Добрич е един от градовете, които ще почетат делото и паметта му. Концертът е съвместна инициатива на фондация „Петко Груев Стайнов“ и диригента на оркестъра маестро Иван Янакиев.

На 12 януари 2022 г. от 18.30 часа в Огледална зала „Нели Божкова“ гр. Добрич ценителите на класическата музика имат възможността да присъстват на официалния концерт на Български камерен оркестър-Добрич, с който и културната общественост на Добрич отбелязва 125-годишнината от рождението на акад. Петко Стайнов.

Петко Стайнов, незрящият майстор на тоновото изкуство, е признат като един от най-видните класици на българската музикална култура, допринесъл изключително много за създаването на българския музикален стил. Значимата му роля се определя преди всичко от неговото самобитно творчество. Петко Стайнов поставя началото на българското симфонично творчество и има основополагаща роля за формирането и за развитието на хоровото дело у нас. Той е основател и първи председател на Дружеството на българските компонисти, предшественик на Съюза на българските композитори. През 1941 г. е избран за академик на БАН, по негова инициатива се създава Институтът за музика към БАН. Радетел за изучаването и съхранението на българския фолклор, композиторът е и първият директор на Народната опера.

Маестро Иван Янакиев, диригент на оркестъра, разказа повече в "Артефир" преди концерта, посветен на големия български композитор и общественик.

Чуйте повече в звуковия файл.

В програмата:

Георг Фридрих Хендел - „Музика на водата“, Сюита № 3
Волфганг Амадеус Моцарт - Концерт за цигулка и оркестър № 4, ре мажор - солист Божидар Бенев – цигулка
Жорж Бизе - Музика за драмата „Арлезианката“, Сюита № 1
Петко Стайнов - „Ръченица”, из сюита „Тракийски танци“, аранжимент Емил Янев


Снимки – Фондация "Петко Груев Стайнов" и Български камерен оркестър - Добрич


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13