Този възел, този неразрешим проблем, може да бъде решен само с неконвенционални идеи и енергично действие от двете страни. Историческите различия в тълкуването на общото ни минало с братята от днешната Северна Македония са известни. Изглежда те са непреодолими и нито една от двете страни няма намерение да отстъпи от своята позиция. Но, както казва поетът, „Само мъртвите остават на една и съща позиция“. Какво може да се направи, за да се съживят, ако не братските, то поне нормалните съседски отношения между двете ни държави. Има ли нови идеи, нови предложения, които да ни извадят от патовата ситуация – колкото политическа, толкова и стратегическа. За Европа е необяснима ситуацията между две членки на НАТО, между два братски народа.
Новото българско правителство има нужда от нови съветници, от свежи идеи, от конструктивни полемики. Но дали е възможно и агнето да остане цяло, и вълкът – сит?
В предаването участват двама известни историци, в чиито мнения никога не са се вслушвали – нито партиите вляво, нито онези, които стоят вдясно. Както и политиците от патриотичния център.
Думата е предоставена на проф. Никола Алтънков и д-р Иван Николов, директор на сп. „България-Македония“, които излагат своите аналитични диагнози и конкретни рецепти за болното състояние на днешните отношенията между Република България и Република Северна Македония.
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg