Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Танев и неговите растения

Снимка: личен архив

Владислав Танев е спортист, икономист и градинар – комбинация, която може да се стори невероятна, но ето че от тези три поприща се ражда едно смело бизнес начинание. В земеделието има много дисциплина, която един спортист несъмнено притежава, но също и икономика, особено когато говорим за малък отрасъл като микрорастенията и бейби зеленчуците, където времето, средствата и усилията трябва да са внимателно разпределени заради късия период на вегетация.

Микрорастенията или micro greens започват да се отглеждат в Калифорния през 80-те и 90-те години на миналия век, а интересният им вкус не е единствената причина за своеобразния бум в отглеждането им навсякъде по света – освен вкусни, те са и полезни. Някои от тях, като латинката и хризантемата, са ядливи цветя, а други като японския лук Allium fistulosum са екзотични за България и кулинарните ни традиции.

Градината на Владислав Танев се намира в кв. Бояна в София и освен споменатите латинка, хризантема и лук, в парниците растат още много минирастения и бейби зеленчуци. В малко помещение в близост градинарят отглежда и микрорастения, които са малко по-едри от кълновете. Използвани в ресторантите като добавки и декорация към супи, салати и ястия, те радват не само стомаха, но и окото.

За експериментите и успехите на Владислав Танев чуйте в звуковия файл.


Снимки – Зорница Гъркова и личен архив на Владислав Танев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45
Нина Цанева и Илияна Шмателка

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..

публикувано на 14.01.25 в 10:46
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..

публикувано на 14.01.25 в 09:37

Нов младежки хъб за предприемачество, гражданска и медийна грамотност

Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..

публикувано на 14.01.25 в 09:10