Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Бабинден

| обновено на 21.01.22 в 09:05
Снимка: БГНЕС-архив

Бабинден е български празник, отбелязван на 8 януари (или на 21 януари по стар стил) в чест на бабата акушерка в селото. Празникът е свързан със семейните обичаи. По произход е езически.

Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на „бабите“ – жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали.

Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.

Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да ѝ „полеят“.

Обредното поливане на бабата акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива ѝ вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат.

След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното ѝ рамо.

На Бабинден в Ново село

В село Брестник Бабинден се празнува от незапомнени времена.

За празника в селото разказва в “Нашият ден“ Стоянка Муслеж, секретар на читалището.

“От незапомнени времена в Брестник се празнува Бабинден. Това е традиционен празник в селото, който почита родилката, бабата и родилната помощ, но заради пандемията втора година не можем го отбележим. 

Самият ден се провежда по следния начин:

Жените от селото се обличат в различни герои от филми и политици или пресъздават персонажи на герои от книги. Играли сме Белчо и Сивушка с дървено рало, беше много атрактивно.

Така облечени жените се извеждат в центъра на селото до чешмата под звуците на оркестър, който свири. Самият ритуал се извършва пред чешмата, като израждането е с кукла. Присъства и лекарят на селото. Има софра с вино, сарми и пита хляб. Около софрата се играе хоро. На хорото се хващат само жени, мъже не се допускат. Вечерта пък мъже и жени се събират на раздумка.

С този ритуал показваме нашето уважение към родилната помощ и бабата, която е играла много важна роля в миналото в помощ на родилките.

Чуйте повече в звуковия файл.


За ролята на акушерката разказва в “Нашият ден“ Виктория Николова, акушерка с богат опит, натрупан в една от големите болници с най-утвърдени традиции в Естония:

“В Естония акушерките са поставени в центъра на майчиното здравеопазване. Те са основните обгрижващи лица за нормалните раждания и нискорисковите бременности."

Ролята на акушерката

"Работим в болницата като акушерки и подготвяме жените за нормалното раждане и това, което ги очаква. Проследяваме бременността, за да се уверим, че всичко е наред. Ако има нужда от консултация със специалист, ги насочваме къде и с кого да се консултират и на какво трябва да се обърне внимание.“

Избора на професията “акушерка“

“Винаги ми се е струвало, че това е една много интересна професия и ме е привличала тази област. Когато родих детето си, вече бях сигурна, че искам да работя това.“

Жените, които не искат да раждат в болница

“Бих ги посъветвала добре да проучат какви опции предлагат различните болници и екипи и да не се притесняват да изговарят желанията си с тях.“

Пандемията

“Имаме установени правила за работа в новата ситуация. Тестваме с антигенни тестове всички жени и техните партньори, когато идват за раждането. Ограничили сме и достъпа на придружителите по време на консултациите.“

Чуйте повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45