Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът на младите „Солинария“ обявява конкурс за пианисти

„Солинария“ е фестивалът в Созопол, който има за цел да подкрепя младите музиканти в дългия им път на творческо израстване. Сега "Солинария" разширява своята дейност, като включва във второто си издание международен конкурс за пианисти. 

Екипът на „Солинария“ осъзнава, колко важно е за прохождащите таланти да имат своя сцена на изява и да израстват, като се поставят в средата на реална конкуренция. Конкурсът поставя специален акцент и върху музиката от Балканите като част от една култура, за която сме длъжни да се погрижим.

Пианисти от седем възрастови групи ще се състезават в две категории: Категория А, която включва изпълнения на две клавирни пиеси от различни епохи – творба от европейски композитор и творба по избор и Категория Б, в която се изисква творба от балкански композитор и творба по избор на кандидата. Голямата награда е концерт с оркестър в България в рамките на сезон 2022/2023.

Младите инструменталисти ще бъдат оценявани от авторитетно жури от утвърдени професионалисти: Шин Уанг – артистичен директор на Международния клавирен конкурс Гайленкирхен, Германия и председател на журито на международния клавирен конкурс “Euregio Piano Award”; Агате Леймони – ръководител на катедра „Пиано“ на Консерваторията в Атина и преподавател в Международната клавирна академия в Белгия „Primavera Pianistica; Найра Ваханян – директор на музикално училище „Т. Choukhajyan”, директор на мемориален фонд „E. Mirzoyan” и вицепрезидент на мемориален фонд „Арно Бабаджанян” в Ереван, Леонел Моралес Алонсо – професор в “Sommerakademie” в Залцбург и в университета „Alfonso X el Sabio” в Мадрид, артистичен директор и създател на клавирните конкурси „Maria Herrero International Piano Competition” (Гранада), „La Rioja International Piano Competition” (Ла Риоха) и „Spanish Composer International Piano Competition” (Мадрид); Марина Плясова – ръководител на катедра „Млади таланти” и преподавател в „Barratt Due Institute of music” в Осло; Микеле Росети - артистичен директор на Международния клавирен конкурс „Città di Spoleto”, провеждащ се в Сполето, Италия, както и на международните курсове в Кианчано Терме и Сан Джемини, Италия и Лилия Бояджиева – професор в Музикалната Академия в Атина и CRR, Schola Cantorum, Montrouge, Париж. 

Регистрирането става онлайн на сайта на фестивала. Документи за регистрация ще се приемат до 15 април, а резултатите ще станат известни на 1 май 2022 г.

Чуйте разговора с пианистката Гергана Несторова, артистичен директор на фестивала.

Снимки – „Солинария“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10