“Пандемията ни накара да бъдем най-малкото по-толерантни. Тя може би ни диктува да бъдем и по-внимателни и съсредоточени не само към себе си, но и да пазим този до нас“ – каза в “Нашият ден“ художникът Греди Асса, който е Главен герой в предаването.
“Пандемията по един драстичен начин раздели хората, защото сродните души искат да общуват, да разменят свои проекти и идеи.“
Детството
“Детството е един капитал, до който цял живот стигаш по различни пътища. Не само от мястото, в което си роден, но и хората, които много са те обичали – прозорецът, който пръв си отворил, първата си любов, всичко това е като един паноптикум, в който ти се чувстваш защитен. Детството някак те защитава от всичките неща, които се случват после в живота.“
Рисуването
“Спомням си, че майка ми ме вдъхнови в цветовете, първите картини направихме с нея. Намазано платно с туткал и маслени бои – бях толкова щастлив, че можех да имам картина, която да съзерцавам.
Баща ми ми даваше постоянно опора, казваше ми, че трябва да стана “по-добър и по-добър, за да съм добър“. Това беше силно негово желание да преодолявам многократно това, което съм стигнал.“
Най-добре се чувства...
“Безспорно тук в България с моите колеги художници, тъй като владеенето на този занаят, колкото и да е мълчалив, той винаги дава възможност да правиш среща и да разговаряш по един особено мълчалив начин.
Нашето изкуство е на мълчалив диалог, но той е много силен. И в Китай, и в САЩ, и в Германия съм имал почитатели, имал съм отзиви, които не съм вярвал, че могат по един такъв начин да разберат това, което аз им представям.“
След всяко завръщане…
“Най-вече отношението на хората, любопитството към това, което правиш. Където и да отива един български художник, това разширява българската граница. По този начин разширяваме духовната граница на страната. Това е много важно, за да се разбере, че в България има художници, които рисуват по един по-необичаен начин.“
Чуйте целия разговор с Греди Асса в звуковия файл.
Юлияна Антонова-Мурата е дипломат и писател. Тя е сред 24-мата творци, поставили България на картата на света. "Българските посланици на културата" бяха обявени в ефира на програма "Христо Ботев" и за тях гласуваха слушателите. Юлияна е роден в София, но живее от дълги години в Япония. Завършила е 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин..
Мари Врина е френска българистка и преводачка . Тя е български посланик на културата за 2021 година. Кои са „Българските посланици на културата 2021" в кампанията на БНР Завършва Ecole Normale Supérieure с класически езици. Професор по българска литература във Франция в Националния институт за източни езици и цивилизации (INALCO). Тя има..
Квартетът има участия на множество български и световни музикални фестивали: „Tranz and Folk Fest“ – Рудолщадт, Германия; „Voice mania“ – Виена, Австрия; фестивала за етно музика в Плауен, Германия (с втора награда); международния музикален фестивал в Япония; „ Европалия “ в Брюксел, Белгия; „ Аполония “, Созопол,..
Жаклин Вагенщайн е българска издателка. Тя е дъщеря на кинокритика, сценариста и издателя Раймонд Вагенщайн и внучка на сценариста, режисьора и писателя Анжел Вагенщайн. Тя е и “Български посланик на културата за 2021“ г., избрана от слушателите на БНР. “В моя случай нещата започват от семейството. Киното и литературата са заложени..
Той е аниматор номер 1 в света, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти. Има над 200 отличия през годините, включително номинация за "Оскар". Един от Българските посланици на културата за 2021-ва година в конкурса на БНР. В "Нашият ден“ Теодор Ушев разказва за най-новия си игрален филм "φ 1.618" . Cюжeтът на антиутопията..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните..
"Ситуацията действително е стигнала до момент, в който би трябвало да говорим за образованието като за един национален приоритет, решаването на проблемите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg