„Неясно, но вълнуващо“ (Vague, but exciting) е знаменитият коментар, който софтуерният инженер Тим Бърнърс Лий получава, когато предлага на колегите си в ЦЕРН система, която да управлява и систематизира информацията. Годината е 1989 г., а неясният, вълнуващ проект ще преосмисли из основи начина, по който днес работим, използваме информацията, свързваме се и общуваме - интернет.
В мрежата всекидневно се генерират терабайти данни, информацията и знанието са разпръснати из сървъри по целия свят. А със свързването и анализирането им се занимава науката на данните или Data Science.
Науката за данните стои зад това да не спираме да скролваме в социалните мрежи, алгоритъмът работи за нашето пристрастяване. Също така обаче тя стои зад процеса на изнамирането на нови лечения и лекарства, за предотвратяване на инциденти и дори за правене на по-добро вино.
Естествено стои въпросът кой управлява данните днес, когато прахосмукачките-роботи знаят повече за домовете ни от нас самите, а и притежават изчислителна мощ в пъти по-голяма от тази на първите ракети „Аполо“, достигнали Луната.
Чуйте в звуковия файл увлекателния разказ на Никола Тулечки, преподавател в Софийския университет, председател на Сдружение „Данни за добро“ и не на последно място инженер на знанието.
Никола е и един от лекторите на събитието „Алгоритми на сътворението“ на Рацио, което е насрочено за 27 януари, четвъртък.
Никола Тулечки е експерт по данни в „Онтотекст” от 2017 година, където основно се занимава със семантично моделиране и интегриране на данни.
Завършил е докторантура в Тулуза (Франция) върху приложенията на автоматична обработка на езика на доклади за инциденти в авиацията.
Интересува се от свързани отворени данни, както от структурна гледна точка, така и от гледна точка на тяхната обществена значимост.
Никола също води курс „Семантични Технологии” в Софийски университет и в Нов български университет.
Снимки: ФС на Рацио
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg