Платформата „Стража“ е проект на млади хора, който си поставя за цел да направи работата на Народното събрание по-разбираема, достъпна и позната. Екипът събира огромно количество данни от парламента – например поименни гласувания и дори поименни изказвания от стенограмите на пленарните заседания. Така по всяко време може да се види конкретен депутат как е гласувал и какво е говорил по даден въпрос.
Как такъв тип информация може да бъде разтълкувана и осмислена и дали тя ще помогне за преминаването на политическата ни култура поне една стъпка напред?
Благослав Михайлов е един от основателите на „Стража“. Той е завършил Изкуствен интелект в Шефийлдския университет и в момента се занимава с разработка на игри.
“Българският народ трябва да следи своите избраници в парламента и ние даваме инструмента за това – казва той – Имаме 45 000 гласувания, 11 000 000 поименни гласа и 500 000 изказвания в нашата база данни. От стенограмите на парламента извличаме историята на конкретен депутат и неговите изказвания. Предстои сега да изградим търсачка и да може да се търси в нея по ключова дума. Въпросът е хората да могат да стигнат до правилната информация, по-лесно да се отсява, да се стигне до това, което се търси, за да може да се вземе правилно решение. Платформата не е завършена, тепърва ще извървяваме този дълъг път“.
Чуйте Благослав Михайлов в „Какво се случва“.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg