Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жестовият език – още един прозорец към света

Снимка: Pixabay

Защо е важно ученето на жестов език и накъде може да ни поведе неговото използване?

Темата коментира в “Нашият ден“ мултифункционалният артист Гери Турийска:

“Жестовият език за мен е само по себе си истинско изкуство. Възприемам го отвъд концепцията му като средство за комуникация. Това е една много красива хореография на общуването и стои много интересно на сцена.

Запалих се покрай участието на Силвана Петрова като преводач в “Пощенска кутия за приказки“ и от нея разбрах, че има над 100 000 глухи хора в България и сценичните изкуства реално са трудно достъпни за тях.

Затова реших малко да потъна в света на глухите хора, който е много интересен. Те имат своя собствена култура и специфика, така че всички, които обичат комуникацията в най-различните нейни форми, могат да бъдат привлечени в един курс. Не е трудно да се учи този език, защото преподавателите го превръщат в едно забавление. Ученето освен новите познания има върху мен и терапевтичен ефект.

Жестовият език е много логичен и познавайки основните жестове, можем да предположим какви ще бъдат други думи, които още не сме научили.

Откакто го уча, виждам света по-дълбоко, защото си представям как изглежда той, ако нямаш слух. Виждам логиката на движенията на тялото, които чуващ човек извършва със себе си, докато говори. Курсът може да даде допълнителни психологически познания.“

Чуйте Гери Турийска в звуковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ обучителят Силвана Павлова:

“Въпреки че познавам жестовия език от 4-годишна, преминала съм всички възможни курсове и обучения, а сега и обучавам, продължавам да го уча.

Той се развива както другия език – има нови думи, чуждици, хората вече много пътуват срещат се с други хора от цяла Европа. Жестовият език, бидейки много визуален, копира различни нови форми. Особено в технологичния свят имаме много жестове, които доскоро не бяха познати.

Това, което направихме в годините със Съюза на глухите, е да успеем да изведем жестовия превод в професия.“

Чуйте целия разговор със Силвана Павлова в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тервел-Любомир, или как младите визионери променят страна ни?

Тервел-Любомир е на възраст, когато повечето младежи са в началото или средата на студентските си години. За разлика от тях, той вече е завършил висшето си образование в Минно-геоложкия университет (МГУ) в София и е успял да регистрира свой стартъп. Неговото начинание е свързано с два от многото му интереси – биотехнологиите и квантовите..

обновено на 23.05.24 в 11:43

Що е то елитно образование?

Що е то елитно образование? В технологичното време, в което растат децата, имайки достъп от най-ранна възраст до различни езици, екрани и медии, как се преподава в едно престижно българско училище – разговор в "Нашият ден" с Александър Чакмаков , директор на Първа английска езикова гимназия . По думите на Чакмаков учителството е вътрешно..

публикувано на 23.05.24 в 10:35
Румен Джагаров

Да се преместиш на село. Носталгия, мечта или вид протест?

Румен Джагаров е млад архитект, който преди време разказа пред нашите слушатели как скицира стари къщи, за да ги съхрани в паметта ни. Той е представител на поколението "Z", отраснал в големия град, но виждащ бъдещето си в малко населено място.  За живота си в Ново село, трудностите, но най-вече за хубавите страни, говори самият Румен в рубриката..

обновено на 23.05.24 в 09:52
Радка Аргирова

Ваксина срещу HIV – защо чак сега?

Епидемията от СПИН, която започна преди 45 години, остава един от най-големите предизвикателства за медицината. През тези години учени и лекари се стремят към разработването на ефективна ваксина срещу HIV (Human Immunodeficiency Viruses, човешки имуннодефицитни вируси) . Наскоро започнаха клинични изпитания на обещаващи разработки, които могат да..

обновено на 23.05.24 в 09:19

Възобновиха ли детските сърдечни операции в НКБ?

Д-р Димитър Печилков , началник на Детското кардиологично отделение към НКБ, говори в "Lege Artis" за това дали и по какъв график се извършват детските сърдечни операции в Наионалната кардиологична болница . Преди седмица се появи информация, че са спрени детските сърдечни операции в НКБ. По думите на д-р Печилков графикът за извършване на..

публикувано на 22.05.24 в 13:55