Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жената като покана за щастие или...

Снимка: БГНЕС

„Аз си падам малко динозавър. Имам интернет от 1998 година, и да, това съм аз – по-стара от интернет“. Така завършва разговорът ми в „Мрежата“ с Красимира Хаджииванова, блогър и съосновател на дигиталната родителска платформа „Майко мила“ и на социалната кауза „Оле Мале“.

Какво имат жените днес?

"Днес на жените им се казва, че имат всичко и че не трябва да се оплакват. Аз смятам, че жените не трябва да бъдат укорявани по какъвто и да било начин и да бъдат държани отговорни за демографски кризи или за нещо друго. Единствено отговорни. В „Майко мила“ искахме да им дадем думата, така че те да се почувстват разбрани. Малко през хумора се опитахме да повдигнем важните въпроси на женското ежедневие и не само. (…) Най-много ме боли, че виждам жени, които подценяват домашното насилие, например. Забелязвам липсата на емпатия, която е нужна, за да можеш да се поставиш на мястото на другия и да си кажеш, че „да“ има проблем, той съществува и да търсиш пътя за неговото решаване. Да го правим заедно."

Става дума за работата ѝ в различни онлайн медии, с които е свързана вече повече от 15 години и за темите, които подхваща в своите текстове, озаглавени някак непретенциозно – „10 правила за успешно протестиране“, „Кратка история за яйце и кокошка“, „Най обичам да мразим“, “Запазете спокойствие и се мажете с крем“, „Екзотични пътешествия за бедни“, „Отива една жена в Централна поща“, „Как секънд хенд влезе в Парламента“ и др. Все истории, леко и с хумор поднесени, но които правят дисекция на обществото ни.

Колко голяма е силата на един блог?

„Аз съм много щастлива, че живея в България. Ако живеех в Швейцария например, то за какво щях да пиша? За това, че метрото е закъсняло две секунди в четвъртък и това е най- голямата драма на хората там ли? То е смешно и е тъжно. Намирам, че живеем в суперколоритен отрязък от време и място. Но ми се ще някои неща по-бързо да се оправят или да вървят към нормалност.“

Тайните на успешното блогърство

„Да пишеш грамотно е голяма тайна в днешно време. Да знаеш къде се пише „й“ и най-вече къде не се пише. Това е дисциплина, която трябва да се изучава в университета, според мен. Това е тайната – малко да говориш завоалирано, малко да си служиш със самоирония. Самоиронията е добър похват.“

Целия разговор може да чуете в следващия звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50