„Аз си падам малко динозавър. Имам интернет от 1998 година, и да, това съм аз – по-стара от интернет“. Така завършва разговорът ми в „Мрежата“ с Красимира Хаджииванова, блогър и съосновател на дигиталната родителска платформа „Майко мила“ и на социалната кауза „Оле Мале“.
Какво имат жените днес?
"Днес на жените им се казва, че имат всичко и че не трябва да се оплакват. Аз смятам, че жените не трябва да бъдат укорявани по какъвто и да било начин и да бъдат държани отговорни за демографски кризи или за нещо друго. Единствено отговорни. В „Майко мила“ искахме да им дадем думата, така че те да се почувстват разбрани. Малко през хумора се опитахме да повдигнем важните въпроси на женското ежедневие и не само. (…) Най-много ме боли, че виждам жени, които подценяват домашното насилие, например. Забелязвам липсата на емпатия, която е нужна, за да можеш да се поставиш на мястото на другия и да си кажеш, че „да“ има проблем, той съществува и да търсиш пътя за неговото решаване. Да го правим заедно."
Става дума за работата ѝ в различни онлайн медии, с които е свързана вече повече от 15 години и за темите, които подхваща в своите текстове, озаглавени някак непретенциозно – „10 правила за успешно протестиране“, „Кратка история за яйце и кокошка“, „Най обичам да мразим“, “Запазете спокойствие и се мажете с крем“, „Екзотични пътешествия за бедни“, „Отива една жена в Централна поща“, „Как секънд хенд влезе в Парламента“ и др. Все истории, леко и с хумор поднесени, но които правят дисекция на обществото ни.
Колко голяма е силата на един блог?
„Аз съм много щастлива, че живея в България. Ако живеех в Швейцария например, то за какво щях да пиша? За това, че метрото е закъсняло две секунди в четвъртък и това е най- голямата драма на хората там ли? То е смешно и е тъжно. Намирам, че живеем в суперколоритен отрязък от време и място. Но ми се ще някои неща по-бързо да се оправят или да вървят към нормалност.“
Тайните на успешното блогърство
„Да пишеш грамотно е голяма тайна в днешно време. Да знаеш къде се пише „й“ и най-вече къде не се пише. Това е дисциплина, която трябва да се изучава в университета, според мен. Това е тайната – малко да говориш завоалирано, малко да си служиш със самоирония. Самоиронията е добър похват.“
Целия разговор може да чуете в следващия звуков файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg