Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка е единствената жена водач на ловни сафарита в света

Мариана Филева: В Африка се оттърсвам от прахоляка на цивилизацията

Когато се спомене сафари, си представата е за юначни мъжаги с камуфлажни дрехи, плантаторски шапки и пушки. Последното, което ще ви хрумне, е елегантна дама, с осанката на танцьорка и образованието на начална учителка. Да обаче Мариана Филева вече близо 20 години е водач на ловни сафарита по целия свят и е единствената жена в тази мъжка професия на толкова високо ниво. Любовта отвежда българката в Италия, а случайността я въвежда в трудния за проникване Международен сафари клуб, в който членуват Джордж Буш, Доналд Тръмп и още 50 хиляди елитни ловци.

Мариана Филева
В съзнанието ни сафари се свързва преди всичко с Африка. Запитах Мариана защо е така и с какво омагьосва този континент?

А тя казва: „Обожавам Африка! Това е като да отърсиш прахоляка, който си насъбрал от цивилизацията.“ После добавя, че на Черния континент най-малкото, което можеш да хванеш, е Covid. Но продължава да се връща там.

„Аз съм равновесието между нафуканите надувковци от Милано и Ню Йорк и тези безкрайно примитивни хора от гората. Може да си мислим, че са далече назад цивилизационно, но от гледна точка на свързаност с природата те са много, много по-напред от нас“, казва единствената жена водач на сафари – Мариела Филева.


Също като на война, тя винаги стои най-отпред, защото отговаря за живота на ловците. На едно от пищните партита на Международния сафари клуб, председателят казва: „А сега да поздравим единствената дама сред нас“. Всички стават на крака и ръкопляскат. „И сега ми иде да се разплача от вълнение… Много е хубаво някой да ти ръкопляска не заради суетата, а заради признанието, че си бил професионалист и добре си си свършил работата“, горда е Мариана Филева. Тя обеща да дойде отново в „Покана за пътуване“, за да разкаже за бъдещата си книга.



Снимките и видеото са предоставени специално за „Покана за пътуване“ от Мариана Филева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51