“Ако не вземем мерки за бедността, населението в страната ще намалее с 1 млн. човека в следващите 20 години“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Николай Витанов от Института по механика на БАН:
“Поради това, че раждаемостта ще бъде ниска, количеството на възрастните хора ще се увеличи и това ще доведе до проблеми – или трябва да се вдигат данъците, или пенсионната възраст. Проблемът е, че вече доста сме затънали в блатото, защото 30-40 години не се прави нищо.“
Спорът между финансовия министър и работодателите
“Разбирам какво казва финансовият министър, може би го е казал малко по-силно. Чак да изваждаме работодателите насилствено от пазара – не. Но биха могли да се създадат условия за това работодателите да тръгнат по пътя на технологичното обновление, а не по пътя на експлоатацията на работниците.
Тези от работодателите, които не тръгнат по този път, трябва да отпаднат по естествен начин. Другият път е задънена улица, не може до безкрайност да експлоатираш работника.
Пред нас има два пътя – единият да продължим с експлоатацията на българския работник, другият – да си построим империализъм. Когато вие накарате хората от другите страни да работят за вас.“
Заплатата
“Неокенсианската школа казва, че има два начина да процедирате с една държава. Единият е, ако сте интелигентен предприемач, да увеличавате производителността на труда чрез технологични нововъведения и иновации и по този начин да осигурявате по-добри заплати. Другата е Чикагската – като не можеш да увеличаваш производителността на труда, гледаш да експлоатираш работника.
В България доминантна е Чикагската школа. Докато в развитите страни по света доминантна е другата школа. Там се виждат непрекъснати технологични нововъведения.
Експлоатираният човек трябва да мисли за оцеляването, не може да мисли за създаване на семейство. Нещата са свързани.“
Две гледни точки към децата
“В книгата ми “Популационна динамика и национална сигурност“, издадена 2005 г., може да се прочете, че разковничето на цялата работа е как човек гледа на децата.
Това е една стара теория на Колдуел, който е установил, че има две гледни точки върху децата, защото се е запитал защо раждаемостта в колонията Индия е висока, а в имперската Великобритания е ниска, и е установил, че това зависи от гледната точка спрямо децата.
Ако човек гледа на децата като средство той да е добре, произвежда деца, с цел те да се грижат за него, се стреми да има много деца. Това е била ситуацията в Индия, в Британската империя е било друго. При средната класа и нагоре човек има деца, за които той се грижи, и това предполага доста разходи, така не може да си позволи да има много деца.
Ние сме във втората категория – българинът обича да се грижи за децата си, а щом няма средства, няма как да се грижи.
Това, което трябва да се направи, е българинът да може да се грижи за децата си и нещата да бъдат направени така, че той да вижда полза от тази грижа. Тогава демографската картина на България ще започне да се променя като с магическа пръчка.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни. Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..
Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..
Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg