Ателие „Клоунът Гогол“ е първата от поредицата инициативи, с които Театър "Кредо" отбелязва през 2022 година своя 30-годишнен юбилей. 30 години навършва и спектакълът „Шинел“ по Гогол.
До 28 февруари 2022 година в ателието на Театър "Кредо" 30 млади артисти ще погледнат през очите на клоуна „необятната държава“ на Николай Василиевич Гогол и неговата пиеса „Ревизор“, ще се огледат в пиесата – „огледало“, както сам я нарича авторът ѝ, за да разберат защо не трябва да се „сърдят на огледалото, ако им е крива мутрата“.
Проектът „Клоунът Гогол“ се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Творческо развитие“ 2021 и с любезното домакинство на Националния студентски дом в София.
Ръководител на ателието е Нина Димитрова, основател на Театър "Кредо", актриса, режисьор и създател на знаковите спектакли по Гоголеви текстове „Шинел“, „Дневникът на един луд“ и „РевизорЪт“.
"Смятам, че Гогол е най-великият клоун в световната литература и искам да споделя това мое творческо убеждение с участниците в ателието. Предлагам им да погледнат този гениален автор през очите на клоуна – наивният и добронамерен разобличител на нищожното, който с празнична, карнавална освободеност е способен да превърне болката в радост и да каже смразяващи истини за човешкото битие, без да обижда и поучава никого, ами просто ей така, като на игра. Гогол по клоунски се забавлява с пошлото, ниското и нищожното във великата си пиеса, в която всички си играят на „Ревизор“ и всички треперят пред благородния смях на автора, „излитащ от светлата природа“ на клоуна. С такъв смях и с клоунско човеколюбие се опитвам и аз да заредя младите артисти и да ги подтикна към клоунско забавление по отношение на абсурдите в Гоголевата пиеса и в нашия обърнат наопаки свят, в който ценности и морал са с краката нагоре. Надявам се след края на ателието артистите да си тръгнат малко по-гоголооки." – споделя Нина Димитрова.
За свой асистент в ателието Нина Димитрова е поканила младия актьор Денис Хаят, който за изпълнението на ролята на Хлестаков в нейния спектакъл „РевизорЪт“ по Гогол, е носител на награда „Икар 2018“ за дебют.
През последните 10 години и други млади артисти стартират професионалната си кариера в спектакли на Театър "Кредо". За постиженията си в тях са отличени с престижни национални награди, между които 4 награди „Икар 2018“ за дебют и 2 награди за мъжка роля на Международния фестивал във Враца (2018) в спектакъла „РевизорЪт“ по Гогол; Номинация за награда „Икар 2016“, номинация за награда „Аскеер 2016“ и награда за мъжка роля на международния фестивал на моноспектакъла „БГМОТ“, Габрово (2016) в спектакъла „Дневникът на един луд“ по Гогол.
Освен селектираните за участие артисти, към ателието се присъединява и част от актьорския състав на спектакъла „РевизорЪт“ на Нина Димитрова.
Ателие „Клоунът Гогол“ е вторият образователен проект на театъра, осъществяващ се с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“. През изминалата година по проект „кРЕдоСТАРТ“ по „Едногодишна програма за подкрепа на частни организации в областта на изкуството“, Националният културен фонд подкрепи първата „Творческа Кредо Лаборатория“ на театъра, реализирана в периода април – юли 2021, в която се обучаваха 22 млади артисти. От тях са избрани 16 най-добре проявили се в процеса на обучение артисти, които ще продължат работата си през тази година в следващата „Творческа Кредо Лаборатория“, която ще се проведе от март до юли по юбилейния проект на Театър "Кредо" „кредО!шинел!“, отново с финансовата подкрепа на Националния фонд „Култура“ по програма „Едногодишен грант“.
Чуйте в звуковия файл разговора с Нина Димитрова, актриса, режисьор и основател на Театър "Кредо".
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg