Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връзката между Йозеф Бойс и българските творци

4
Banners' Box, Правдолюб Иванов
Снимка: nationalgallery.bg

Гьоте-институт България и Националната галерия откриват изложбата „Искри на въображението. На честотите на Бойс“ ще се открие на 10 февруари от 17 часа в „Квадрат 500“, където ще бъдат представени творби от над 20 български художници и артисти, чиято работа е била повлияна от културния импулс и наследството на Йозеф Бойс. Куратор е Вера Млечевска.

Визуална идентичност (банер), Паул Вогенрайтер
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на германския радикален художник и активист Йозеф Бойс. В Германия инициативата beuys2021 има за цел преди всичко да постави въпроса дали идеите му са актуални и днес и какво е неговото наследство за германското и световно изкуство. В България въпросът беше – кой е Йозеф Бойс и какво общо има той с българското изкуство? Докато извън България идеите на Йозеф Бойс са добре познати и често са повод за противоречиви дискусии, у нас важният въпрос е кой е Йозеф Бойс? Въпреки, че той е починал през 1986 година, когато у нас официалните институции не са толерирали авангардните художествени прояви, много от българските художници са запознати с неговото творчество от свои източници, разказва Вера Млечевска. Особено тези, които се интересуват от пърформанси, а Бойс е известен с тях. За нашите творци, неговите пърформанси са потвърждение, че са на прав път и това е легитимно изкуство и има смисъл да се работи в тази посока. Бойс е влиятелна и харизматична личност, която гори в изкуството и се опитва чрез него да трансформира обществото, смесва политика и изкуство. Например, той твърди, че трябва да направи срещите си с публиката денонощни, защото не му стига времето. Популярен е заради продуктивността си, живее 100% в изкуството и има пърформанси, скулптури, принтове, рисунки. Вдъхновил е много хора, между които и български творци.

„Tombstone for JBeuys“ – юли 1991, Лъчезар Бояджиев
С изложбата Гьоте-институт отбелязва неговата 100-годишнина, като Вера Млечевска търси връзката между него и българските художници. Затова в нея могат да се видят много архивни неща от 90-те години на миналия век. Повече за изложбата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07

Литературният кораб на 90-те

Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..

публикувано на 02.05.25 в 14:30
Борис Мисирков и Георги Богданов, Пътуващият паметник, 2025

Граници и общуване

Две международни изложби в София са посветени на разделенията и общуването – обсъждат сложни и дори тежки въпроси в нашето съвремие, понякога с неочаквани последици. "През призмата на границите – Епизод 2", представена в Националния исторически музей до 29 август, е курирана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер. Тя е резултат от..

публикувано на 02.05.25 в 14:10
Обща снимка на някои от участниците

Бяхме в Кубрат!

И тази година отидохме в град Кубрат, и пак ни хареса! За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" и Община Кубрат дадоха възможност на всички смешни хора от близо и далеч да покажат какво могат. Не са толкова много местата, където писатели, карикатуристи и любители на хумора и сатирата могат да се срещнат очи в очи, което прави начинанието още..

публикувано на 02.05.25 в 13:50