Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космическата епопея на „Джеймс Уеб“

Снимка: EPA/ESA

Увлечени в новинарския поток, като че ли не обърнахме нужното внимание на момента, в който телескопът „Джеймс Уеб“ достигна окончателната си орбита в точката на Лагранж.

Във време, когато роботите прахосмукачки притежават повече изчислителна мощ от първите совалки на „Аполо“, „Джеймс Уеб“, най-голямата и най-сложна обсерватория, създавана досега от човек, „зае мястото си за паркиране“ и отвори и последното си огледало.

Соларният щит на телескопа с площ колкото на тенис игрище, беше сгънат, за да може да се събере „в багажника“ на ракетата „Ариана“ 5. Само той е имал над 350 point of failure – т.е. потенциални единични повреди, които биха спрели цялата система.

Напълно сглобеният космически телескоп „Джеймс Уеб“ със слънчевия си щит и палетни структури, които се сгъват около телескопа при изстрелване
Щитът защитава телескопа „Джеймс Уеб“ от излъчванията, идващи от Земята, Луната и най-вече Слънцето, и се състои от 5 различни слоя, всеки от тях по-тънък от човешки косъм.

Телескопът е чувствителен в инфрачервения спектър, той ще е своеобразна машина на времето и ще търси светлина от първите формирани звезди и галактики преди 13,5 млрд. години.

По този начин астрономите ще получат нови данни за най-ранните моменти от развитието на Вселената и ще изследват най-отдалечените фази от космическата история.

Космическият телескоп Джеймс Уеб на НАСА ще обикаля около слънцето на 1,5 милиона километра от Земята
Къде точно се намира в момента „Джеймс Уеб“ и кога да очакваме резултати от работата му – чуйте в „Науката не спи“ с Никола Кереков.

Снимката е на EPA/ESA



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25