Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минути за антидискриминация

Могат ли хората с физически дефицити да упражняват стопанска дейност

д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Могат ли хората с физически дефицити да упражняват стопанска дейност? 

Комисията за защита от дискриминации (КЗД) се самосезира по доклад на Орлин Колев – член на КЗД. Докладът е внесен с искане за образуване на производство за установяване на непряка дискриминация по отношение на хората с физически дефицити, произтичаща от чл. 4, ал. 3 от Наредба № 3 от 11.05.2011 г. за изискванията за физическа годност към водачите на моторни превозни средства и условията и реда за извършване на медицинските прегледи за установяване на физическата годност за водачите от различните категории, издадена от министъра на здравеопазването.

Според вносителя на доклада разпоредбата създава условия за непряка дискриминация, поставяйки хората с физически дефицити, носители на признака „увреждане“, в положение на особено неблагоприятно третиране, ограничавайки възможността им да упражняват стопанска дейност, за която са правоспособни.

Разпоредбата ограничава хората с увреждания в интеграцията им на пазара на труда и възможността им да дадат своя принос в икономиката, а от тук ограничава и възможността им да участват пълноценно в социално-икономическия живот, смята Орлин Колев.

В предаването "Законът и Темида" д-р Орлин Колев, член на Комисията за защита от дискриминация, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на СУ „Свети Климент Охридски“, направи своя коментар:

"Да, наистина, тази разпоредба действително ограничава значителен брой лица, като проблемът тук има няколко проявни форми. Освен юридически, тук се наблюдава и социален, а и нравствен ефект има от несъответствието на разпоредбата със законовите изисквания. Привидно неутралната разпоредба на ал. 3 на чл. 4 от посочената наредба поставя в особено неблагоприятно положение лицата с физически дефицити – те се третират наравно с болните хора, което по мое виждане е неправилно."

Д-р Колев пита защо, когато тези лица са участници в движението по пътищата, поначало не са опасни и имат правоспособност, в момента, в който трябва да упражнят стопанска дейност, като че ли стават опасни за околните? Той смята това за неоправдано.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25