Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Мислещите тръстики“ на Маргарита Младенова в „Сфумато”

| обновено на 12.02.22 в 09:52
Снимка: sfumato.info

„Мислещите тръстики“ е премиерно заглавие в репертоара на Театрална работилница „Сфумато”. Представлението е посветено на поезията на Миряна Башева, която днес щеше да навърши 75 години. Голямата поетеса ни напусна през юли 2020 година.

Идеята за спектакъла „Мислещите тръстики“, композицията и постановката са на проф. Маргарита Младенова, а на сцената са студентите второкурсници от нейния клас по актьорско майсторство в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” Андрей Стоименов, Весела Манолова, Виктория Владова, Вяра Миланова, Евтимиос Триандафиллу, Калоян Говедарски, Кремена Деянова, Лора Тенчева, Мария Карилоска, Мартин Тодоров, Мартин Проданов, Павлина Илова, Паола Мария Маравиля, Преслав Търпанов, Радостина Ангелова, Румен Ангелов, Стефан Саръиванов, Стефани Андонова, Стефани Николова, Добромир Цветков, Стилиян Маринов  и Албена Георгиева, асистент на проф. Младенова.


Музиката е на Стефан Димитров, сценографията и костюмите – на Ивайло Николов, звуков дизайн – Кристиян Алексиев.

„За нас – нейните връстници – поемите на Миряна и песните на Стефан Димитров са откровение за артистичната ни младост. За двайсетте момчета и момичета от клас „Младеновите“ – нейните говорители от сцената – те са събитие. Надяваме се – и за зрителите на „Сфумато“, казва по повод на премиерата Маргарита Младенова.


Заглавието на спектакъла препраща към строфа от Миряна Башева, а през нея – към известната мисъл на Блез Паскал, че човекът е мислеща тръстика.

„Аз, като всяка безсмъртна душа –
имам да ви разправям!
...как над работните чернови,
през сънища, стон или кикот
бавно подават любопитни глави
Мислещите тръстики.”
                                („Гносеология”)

Представлението ще се играе на 12 и 19 февруари в Театрална работилница „Сфумато”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28