Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създаде се Алианс за развитие на творческите сили у нас

Трите авторски дружества на живите изкуства в България – „Филмаутор“, "Музикаутор“ и „Артистаутор“, се обединиха в ново сдружение – Алианс за развитие на творческите сили. АРТС има за цел да влезе в дневния ред на институциите и да балансира културната ни политика.

Страната ни е на последно място по възнаграждения на автори – за музика, на филми и на аудиовизуални произведения, сочат данните на „Филмаутор“ и „Музикаутор“. Сравнението е направено със Северна Македония, Румъния, Хърватия, Сърбия, Полша, Чехия и Словения.

Един културен продукт носи добавена стойност за много бизнеси, затова в развитите страни тези, които печелят от него, споделят част от приходите си с хората, които създават съответното съдържание. Това иска да постигне и Алиансът – да засили гласа на автора и цялостното експертно звучене, за да могат институциите у нас да се припознаят в тази политика.

„Ако искаме да развиваме талант и култура, това може да се случи чрез два механизма: единият е чрез т.нар. "национално бюджетиране" – отпускане на средства; другото е чрез създаване на правила, в които всеки, който иска да създава творчески продукт, да намира форма и баланс справедливо да получава възнаграждение за него“, обясни в „Какво се случва“ Иван Димитров, изпълнителен директор на „Музикаутор“. Той уточни, че има дефицити в Закона за авторското право и сродните му права, но с малки корекции може да се постигне генерална и комплексна промяна.

„Културата е икономика, а ние сме се обединили, за да заявим за пореден път и да настояваме тези, които създават култура, да получат своя справедлив и пропорционален дял от този успех“, допълни режисьорът и председател на „Филмаутор“ Виктор Божинов. Той подчерта, че не става въпрос за субсидиране, а за законово регулиране и промяна на философията на държавата в тази посока.

„Първият и основен проблем при артистите е, че те винаги са слабата страна в преговорите с продуценти и ползватели“, разясни изпълнителният директор на „Артистаутор“ Симеон Христов. По негови думи обединението на трите авторски дружества в АРТС цели да даде гласност на проблемите в творческия сектор. Най-вече на тези, които са свързани с имплементирането на двете директиви, което предстои да се случи в законодателството ни.

„Това би дало възможност на творците да имат една по-добра позиция в преговорните отношения и да знаят, че могат да стъпят на стабилна законова основа, която да им позволи да договарят по-добри условия в сектора, в който работят“, каза още Христов.

Трите организации споделят опита си, който са натрупали през годините, за да изготвят нужната експертиза и юридическите механизми, чрез които да защитават допълнителните възнаграждения на артистите – над 5000 български творци и международните автори, които са дължими при вторичното използване на произведенията им.

Подробностите чуйте в звуковия файл.

Снимка и видео – АРТС
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41