Страната ни е на последно място по възнаграждения на автори – за музика, на филми и на аудиовизуални произведения, сочат данните на „Филмаутор“ и „Музикаутор“. Сравнението е направено със Северна Македония, Румъния, Хърватия, Сърбия, Полша, Чехия и Словения.
Един културен продукт носи добавена стойност за много бизнеси, затова в развитите страни тези, които печелят от него, споделят част от приходите си с хората, които създават съответното съдържание. Това иска да постигне и Алиансът – да засили гласа на автора и цялостното експертно звучене, за да могат институциите у нас да се припознаят в тази политика.
„Ако искаме да развиваме талант и култура, това може да се случи чрез два механизма: единият е чрез т.нар. "национално бюджетиране" – отпускане на средства; другото е чрез създаване на правила, в които всеки, който иска да създава творчески продукт, да намира форма и баланс справедливо да получава възнаграждение за него“, обясни в „Какво се случва“ Иван Димитров, изпълнителен директор на „Музикаутор“. Той уточни, че има дефицити в Закона за авторското право и сродните му права, но с малки корекции може да се постигне генерална и комплексна промяна.
„Културата е икономика, а ние сме се обединили, за да заявим за пореден път и да настояваме тези, които създават култура, да получат своя справедлив и пропорционален дял от този успех“, допълни режисьорът и председател на „Филмаутор“ Виктор Божинов. Той подчерта, че не става въпрос за субсидиране, а за законово регулиране и промяна на философията на държавата в тази посока.
„Първият и основен проблем при артистите е, че те винаги са слабата страна в преговорите с продуценти и ползватели“, разясни изпълнителният директор на „Артистаутор“ Симеон Христов. По негови думи обединението на трите авторски дружества в АРТС цели да даде гласност на проблемите в творческия сектор. Най-вече на тези, които са свързани с имплементирането на двете директиви, което предстои да се случи в законодателството ни.
„Това би дало възможност на творците да имат една по-добра позиция в преговорните отношения и да знаят, че могат да стъпят на стабилна законова основа, която да им позволи да договарят по-добри условия в сектора, в който работят“, каза още Христов.
Трите организации споделят опита си, който са натрупали през годините, за да изготвят нужната експертиза и юридическите механизми, чрез които да защитават допълнителните възнаграждения на артистите – над 5000 български творци и международните автори, които са дължими при вторичното използване на произведенията им.
Подробностите чуйте в звуковия файл.
Новото издание на най-предпочитаната книга за Хелоуин "Голяма книга на духовете" излиза в интригуващ том, който обединява таланта на норвежкия писател Том Егеланд - един от най-четените писатели днес и красивите цветни илюстрации на големия илюстратор на книги Мариус Ренберг. "Поглеждали ли сте всяка вечер преди лягане под леглото, за да сте..
Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени и представени в хронологичен ред от самия художник. Творбите на този артист рязко се отделят от съвременната художествена сцена – технически съвършени в многослойната си живописна техника – те..
Поет и градинар, Захари Захариев (1989-2024) напусна твърде рано този свят, но поне успя да види втората си книга "Дзен пиян" отпечатана това лято. Той е завършил философия в Софийския университет. Първата му стихосбирка се нарича "Наръчник за митологизиране на града", 2017. На представянето на 1 ноември в ТР "Сфумато" за "Дзен пиян" ще говорят..
Излезе дългоочакваното ново издание на сборника с пиеси на Йожен Йонеско " Носорог. Плешивата певица и други пиеси " в превод на Бояна Петрова. "Плешивата певица“, "Носорог“, "Столовете“, "Урокът“ и "Кралят умира“, събрани в настоящото издание, са без съмнение най-знаменитите и влиятелни пиеси на Йонеско – родоначалник на театъра на абсурда и негов..
Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа. В навечерието на Деня на будителите в галерията на..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg