Президентът Румен Радев очаква от правителството неотложни, надеждни и устойчиви мерки за справяне с енергийната криза. По думите му вече е преминало времето за анализи и е дошло това за решенията.
Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Антоний Гълъбов:
“Това е опит Румен Радев да си върне контрола върху дневния ред на управлението. Имаше един период, в който той запази мълчание, но беше кратък. Докато установи, че новото управляващо мнозинство и правителството не са готови да следват неговия дневен ред.
Проблемът в случая е и в това, че и Радев, и правителството мислят за политиките през персонални назначения. Реакцията на Радев дойде, когато бяха сменени фигури, към които той е имал доверие.
Кризата, свързана с цените не електрическата енергия, беше видима още по времето на служебния кабинет, а не забелязахме никакви действия в тази посока.
Това е мислене за управление, което преминава през смяна на хора и поставяне на свои хора. Това е много далеч от доброто публично управление и за съжаление сме свидетели именно на това.“
Дискусията за АЕЦ “Белене“
“Не чуваме нищо съществено, освен това, че става дума за една много стара разделителна линия, която сякаш беше активирана наново, която няма пряко отношение нито към управлението на сегашния проблем, нито към стратегическото мислене за енергийната система на страната. Активирането на линията “за“ и “против“ Белене ми се струва напълно непродуктивно."
Протестът за “златните паспорти“
“Протестите през 2020 г. бяха организирани и насочвани от определени политически интереси, те бяха фон на институционално противопоставяне. Протестите на “Възраждане“ са чисто партийни.
Нито през 2020-а, нито през 2021 г. обаче бяхме свидетели на организирано присъствие на синдикатите в режим на протест. Опитът да се неглижира този тип реакция изглеждат недалновидни. Вчера слушах един представител на управляващото мнозинство, който си позволи да каже, че “полицаите не знаят какво искат, но само ще вдигат шум“.
Много бързо се обърна начинът, по който се говори за протеста от хора, които почти героизираха собственото си излизане на улицата.
Дискусията за “златните паспорти“ беше много важна – както това, което беше казано, така и това, което беше премълчано, е важно.
Стана ясно, че ДПС разполага с една доста добра експертиза по темета. Йордан Цонев вчера призова, че проблемът не е толкова в тези, които придобиват българско гражданство, колкото в онези, които се стремят да получат възможност за постоянно пребиваване в България, която да им позволи свободно движение в ЕС.
В пъти повече са решенията за предоставяне на постоянно пребиваване, едновременно с това ДПС загатна, че става дума за определени групи от хора, които са проявили интерес към този статут.“
Намаленият бюджет на Прокуратурата
“Общественото внимание е насочено встрани и не вижда същественото. На първо място, министърът на правосъдието председателства ВСС. Министърът на правосъдието трябва да внесе проект за бюджет на съдебната власт в Министерски съвет, откъдето той да отиде в Народното събрание.
В този смисъл г-жа Йорданова има пряка отговорност за ефективното представителство и отстояване на исканията на институциите на съдебната власт. Тя не е страничен наблюдател на този процес, тя е представителят на изпълнителната власт, който би трябвало да отстоява този бюджет в Министерски съвет, а не да обяснява, че той не е наказателен.
За да гарантираме независимостта на властите, съдебната власт трябваше да внася своя бюджет директно в Народното събрание, а не да преминава през санкцията на Министерски съвет.
Още по-неприятно е това, че чухме, че парите ще отидат в БАН, защото там били по-важни. Опитът да бъдат противопоставени отделни групи в обществото никога не е бил продуктивен.“
КСНС
“За пореден път констатирахме, че смисълът на тази институция се губи все повече в мандата на Румен Радев. Този съвет трябваше да бъде свикан декември месец миналата година, той трябваше да коментира българската позиция по отношение на вече заявените през декември искания на Руската федерация към НАТО.
Има закон за КСНС, никъде не пише, че КСНС може да предлага каквото и да е на когото и да е. Стилистиката, която наложи Радев, започва да обезсмисля самата институция.“
Чуйте целия анализ в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg