Президентът Румен Радев очаква от правителството неотложни, надеждни и устойчиви мерки за справяне с енергийната криза. По думите му вече е преминало времето за анализи и е дошло това за решенията.
Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Антоний Гълъбов:
“Това е опит Румен Радев да си върне контрола върху дневния ред на управлението. Имаше един период, в който той запази мълчание, но беше кратък. Докато установи, че новото управляващо мнозинство и правителството не са готови да следват неговия дневен ред.
Проблемът в случая е и в това, че и Радев, и правителството мислят за политиките през персонални назначения. Реакцията на Радев дойде, когато бяха сменени фигури, към които той е имал доверие.
Кризата, свързана с цените не електрическата енергия, беше видима още по времето на служебния кабинет, а не забелязахме никакви действия в тази посока.
Това е мислене за управление, което преминава през смяна на хора и поставяне на свои хора. Това е много далеч от доброто публично управление и за съжаление сме свидетели именно на това.“
Дискусията за АЕЦ “Белене“
“Не чуваме нищо съществено, освен това, че става дума за една много стара разделителна линия, която сякаш беше активирана наново, която няма пряко отношение нито към управлението на сегашния проблем, нито към стратегическото мислене за енергийната система на страната. Активирането на линията “за“ и “против“ Белене ми се струва напълно непродуктивно."
Протестът за “златните паспорти“
“Протестите през 2020 г. бяха организирани и насочвани от определени политически интереси, те бяха фон на институционално противопоставяне. Протестите на “Възраждане“ са чисто партийни.
Нито през 2020-а, нито през 2021 г. обаче бяхме свидетели на организирано присъствие на синдикатите в режим на протест. Опитът да се неглижира този тип реакция изглеждат недалновидни. Вчера слушах един представител на управляващото мнозинство, който си позволи да каже, че “полицаите не знаят какво искат, но само ще вдигат шум“.
Много бързо се обърна начинът, по който се говори за протеста от хора, които почти героизираха собственото си излизане на улицата.
Дискусията за “златните паспорти“ беше много важна – както това, което беше казано, така и това, което беше премълчано, е важно.
Стана ясно, че ДПС разполага с една доста добра експертиза по темета. Йордан Цонев вчера призова, че проблемът не е толкова в тези, които придобиват българско гражданство, колкото в онези, които се стремят да получат възможност за постоянно пребиваване в България, която да им позволи свободно движение в ЕС.
В пъти повече са решенията за предоставяне на постоянно пребиваване, едновременно с това ДПС загатна, че става дума за определени групи от хора, които са проявили интерес към този статут.“
Намаленият бюджет на Прокуратурата
“Общественото внимание е насочено встрани и не вижда същественото. На първо място, министърът на правосъдието председателства ВСС. Министърът на правосъдието трябва да внесе проект за бюджет на съдебната власт в Министерски съвет, откъдето той да отиде в Народното събрание.
В този смисъл г-жа Йорданова има пряка отговорност за ефективното представителство и отстояване на исканията на институциите на съдебната власт. Тя не е страничен наблюдател на този процес, тя е представителят на изпълнителната власт, който би трябвало да отстоява този бюджет в Министерски съвет, а не да обяснява, че той не е наказателен.
За да гарантираме независимостта на властите, съдебната власт трябваше да внася своя бюджет директно в Народното събрание, а не да преминава през санкцията на Министерски съвет.
Още по-неприятно е това, че чухме, че парите ще отидат в БАН, защото там били по-важни. Опитът да бъдат противопоставени отделни групи в обществото никога не е бил продуктивен.“
КСНС
“За пореден път констатирахме, че смисълът на тази институция се губи все повече в мандата на Румен Радев. Този съвет трябваше да бъде свикан декември месец миналата година, той трябваше да коментира българската позиция по отношение на вече заявените през декември искания на Руската федерация към НАТО.
Има закон за КСНС, никъде не пише, че КСНС може да предлага каквото и да е на когото и да е. Стилистиката, която наложи Радев, започва да обезсмисля самата институция.“
Чуйте целия анализ в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg