Законопроектът за държавен бюджет за тази година ще бъде обсъден на второ четене в ресорната парламентарна комисия. В него се залага дефицит от 4,1 % от очаквания брутен вътрешен продукт, което прави 5 милиарда и 900 милиона лева.
Темата коментира в “Нашият ден“ икономистът Щерьо Ножаров:
“Може да се каже, че е един сравнително нетипичен бюджет за последните години. Този бюджет има за цел, от една страна, да компенсира липсата на аванс в Плана за възстановяване и устойчивост, по някакъв начин да компенсира очакванията на бизнеса, на обществото, за тези пари, които трябваше да дойдат заради неодобрения План за възстановяване и устойчивост.
Това, което изглежда странно в този бюджет, е, че през 2019 г., когато имахме балансиран бюджетен дефицит, т.е. имахме темп на икономическия растеж от 4%. Сега с 4% бюджетен дефицит увеличаваме темпа на икономическия растеж само с 0,8%.
Това означава, че наливаме пари в една неефективна икономика, която не може да мултиплицира ефекта от този голям дълг. Бюджетният дефицит е дълг и бъдещо увеличение на данъците, тъй като той трудно се компенсира само от икономическия растеж.
Преди да бъде направен един такъв щедър бюджет, трябваше да се говори за икономически реформи, да има реформи в някои сектори и след като парите бъдат дадени и мултиплицират много повече ефекти.
Големите капиталови разходи на практика служат като буфер, защото те винаги се реализират не повече от 60%. Именно затова е предвидена актуализация в средата на годината, за да се види кои от проектите няма да се реализират и как да бъдат по-правилно разпределени парите."
Срочност
"Бюджетът по дефиниция е финансов план на държавата за една година. Той даже е поставен в контекста на една средносрочна бюджетна прогноза, която е 3-годишна. И вместо да гледаме нещата в 3-годишен контекст, ги гледаме в някакви тримесечия. Първите три месеца действаше бюджетът от миналата година, второто ще действа бюджетът, който сега се приема, а след това пък ще действа една актуализация.
Това създава голям проблем първо за бизнеса, защото не могат да се направят инвестиционните планове за годината. Преките чуждестранни инвеститори също са объркани от тези 3-месечни актуализации и също не могат да си направят плановете. Това пречи на синхронизирането с паричната политика."
Инфлацията
“До момента според мен темпът на нарастване на доходите изпреварва инфлацията. Темпът на нарастване на доходите е около 14% в последните години, докато темпът на инфлацията, който се очаква тази година, според БНБ е между 7 и 8%.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg