В навечерието на 115-годишнината от рождението на големия български писател излезе новата книга на д-р Радка Пенчева, завеждащ на музея във Велико Търново. Заглавието е „Емилиян Станев. Той и другите“ и в нея се проследяват отношенията му – житейски и творчески – с други български писатели, критици, интелектуалци. Писани през различни години от изследователката на Емилиян Станев д-р Радка Пенчева, отделните статии се позовават и на дневниците на съпругата Надежда Станева.
Сборникът не повтаря информация от книгата „Спомени за Емилиян Станев“, издадена по повод 100 години от рождението му. Тук има много повече спомени и имена. Настоящият том съдържа 11 статии за различни писатели и литературни критици. Те разкриват приятелството, близостта на Емилиян Станев с писатели като – по неговото признание най-близкият Йордан Радичков, като Димитър Талев, Чудомир, Димитър Димов, Елисавета Багряна, Блага Димитрова, проф. Петър Динеков, проф. Тодор Боров, Борис Делчев, проф. Стоян Каролев, а за Елин Пелин пише:
„Трябва да призная, че никой друг писател от българските не е оказвал върху мене такова влияние. Елин Пелин е моят пръв и най-добър учител, бих казал, единствен между другите. Той ми вдъхна усет за реч, за красотата на българското слово, той ме научи на яснота и простота и той ме накара да се вмисля в душата на моя народ.“
В приложението в края на книгата „Емилиян Станев за другите“ могат да се прочетат четири негови статии за творчеството на писателите Чудомир, Димитър Талев, Димитър Димов и Елин Пелин. Могат да се видят и факсимилета на посвещения върху книги на писателите, споменати в сборника, както и снимки на Емилиян Станев с тях.
Както пише в предговора д-р Радка Пенчева: „Надявам се, че това издание ще разкрие по-пълно отделни черти от личността на Ем. Станев, както и на лицата, за които става въпрос в отделните статии. Ще ни помогне да си изясним и историята на писането на отделните му творби, което обяснява и отделни черти на творческия процес на писателя. В този смисъл книгата ще бъде полезна и за изследователите му, както и на широк кръг читатели.“
Чуйте д-р Радка Пенчева.
Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..
Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време. В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..
Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..
" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg