Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

21 февруари – Международен ден на майчиния език

Снимка: unesco.org

На 21-ви февруари, отбелязваме Международния ден на майчиния език. Празникът е посветен на опазването на езиковото и културно многообразие по света.

Международният ден на майчиния език се отбелязва за първи път през 2000 г., като всяка поредна година честването има различен акцент. Понастоящем в света съществуват около 7000 езика.

Майчин език, още наричан роден, първи език, е езикът, който човек научава първо, и който човек обикновено започва да усвоява още от раждането си. Родният език на даден човек е основата на неговата социолингвистична идентичност.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Магдалена Абаджиева от Института по български език към БАН:

Как да опазим родния език?

“Как да опазиш нещо, за което не знаеш, че е ценно? На първо място, трябва да се изгради точно това чувство, че ние принадлежим към езика, той ни свързва и трябва да пазим, защото е ценен. Тук са усилията на родителите, на учителите в училище, на преподавателите във висшите учебни заведения и учените.

Това става с разговори, посочване и открояване. Трябва да се говори, да се дават примери и да се работи в тази посока.

На първо място, бих откроила този стремеж за успех на децата днес, който се разбира повече като пътуване и отделяне от родното пространство. Това да се учи в чужбина в престижен университет сякаш променя езика, защото от голяма част от нашето общество се смята, че ако детето не учи в престижно учебно заведение някъде навън, то няма да е успяла личност.

Но трябва да го има и обратното – чувството на отговорност към обществото, което ни е дало начало. Да пренесем знанията тук, откъдето сме тръгнали. Може би това малко се губи и насочва още от ранна детска възраст родителите да търсят чужди езици за децата си, най-вече английски.

А чувството за престижността на английския много променя днес нашия роден език. Да се говори с чуждици, да се пише на английски е белег за престиж. Всеки един език е богатство, защото във всеки език присъства онова усилие на човека да улови и обработи околната среда.“

Дигиталното пространство – пречи или помага

“Времето върви напред. Определено имаме едно развитие, което наблюдаваме в последните години, което върви в посока на дигитализация, на повече използване на компютърни технологии. Съвременният човек иска да достигне до дадено съдържание в момента и ние няма как да спрем този процес. Тук има много ползи, които трябва да бъдат отчетени. Технологиите трябва да се ползват, но в никакъв случай не трябва да бъдат единственото средство за обучение.“

Политическата реч

“Впечатлението ми от един анализ, който направих при откриване на 47-ото Народно събрание, е, че депутатите говорят преобладаващо безцветно и със заучени фрази, сложни изречения и образност на изказа, която липсва.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35
Димитър Шишманов

Гръцки студенти съживяват делото на дипломата Димитър Шишманов

Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..

публикувано на 08.04.25 в 11:33

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25